LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kur është momenti më i mirë për të planifikuar muajin e mjaltit/ Ja disa sugjerime për të sapomartuarit

19 Qershor 2022, 13:59, Lifestyle CNA
Kur është momenti më i mirë për të planifikuar
Foto ilustruese

Të sapomartuarit shpesh largohen për muajin e mjaltit menjëherë pas përfundimit të dasmës së tyre ose ndoshta disa ditë më vonë. Megjithatë, kjo traditë duket se është ndryshuar nga shumë çifte në ditët e sotme, të cilët në vend të kësaj e vonojnë udhëtimin e tyre për disa muaj. Ndërsa disa mund të mendojnë se kjo është absurde, pasi momenti magjik ka ikur.

Ja disa arsye pse është më mirë që muajin e mjaltit ta planifikoni pak kohë pas dasmës.

Keni më shumë kohë për të kursyer

Dasma mund të jetë thjesht ceremonia më e shtrenjtë që mund të organizoni ndonjëherë për veten tuaj. Dhe shumë çifte shpenzojnë pothuajse të gjitha kursimet e tyre për atë ditë të veçantë, që do të thotë se një muaj mjalti do t'i rëndojë më shumë. Pra, ndoshta do të ishte më praktike dhe më e lehtë për ta shtyrë atë për disa muaj ose deri në një vit. Në këtë mënyrë do të jeni në gjendje të kurseni mjaftueshëm para, kështu që jeni të lirë të shpenzoni çfarë të doni dhe jo çfarë të ketë mbetur.

Do të keni mundësi të merrni më shumë kohë pushim nga puna.

Shumë çifte marrin pushim nga puna në mënyrë që të martohen dhe të shijojnë pak kohë të lirë para dhe pas ditës së dasmës. Ndoshta mund të kombinoni pushimet verore me një muaj mjalti të relaksuar që nuk do ta harroni kurrë.

Do ta planifikoni pa asnjë stres.

Gjërat që do t'ju duhet të planifikoni për martesën tuaj janë dërrmuese dhe stresuese. Ju nuk keni nevojë për muajin e mjaltit si një gjë shtesë për t'u shqetësuar. Pra, në vend që të bëni kaq shumë përpjekje për kaq shumë gjëra gjatë një periudhe të caktuar kohe, ju mund t'i shpërndani ato. Në këtë mënyrë, do të keni gjithë kohën që ju nevojitet për të organizuar sa më mirë udhëtimin tuaj.

Do të keni diçka argëtuese për të pritur.

Jeta e përditshme mund të bëhet goxha e ethshme dhe e lodhshme, dhe dasma juaj është një oaz i madh në të gjitha këto. Pra, mund të jetë më mirë të shijoni “pasojat” e saj për disa muaj përpara se të shkoni në muajin tuaj të mjaltit. Do të keni diçka super emocionuese për të pritur me padurim për të shpëtuar nga shqetësimet tuaja dhe për të rindezur dashurinë tuaj.

Do të jeni më të relaksuar.

Të duhet të planifikosh një martesë dhe të sigurohesh që çdo gjë të jetë perfekte dhe të gjithë të jenë të lumtur gjatë asaj dite dhe kjo mund të jetë rraskapitëse. Pra, nisja për muajin e mjaltit të nesërmen mund të shtojë lodhjen. Mund të jetë më mirë të ktheheni në jetën normale për disa muaj dhe më pas të bëni udhëtimin tuaj emocionues. Kjo vonesë e vogël do t'ju mbajë në këmbë dhe do t'ju japë energji të mjaftueshme për të zbuluar vende të reja dhe për t'i kushtuar kohë njëri-tjetrit.

Do të keni më shumë kohë për të kaluar me miqtë dhe familjen tuaj.

Në shumicën e dasmave, ka familjarë dhe miq që vijnë nga një vend tjetër. Pra, ata mund të duan të qëndrojnë disa ditë më shumë pranë jush dhe për të ditur se çfarë po ndodh në jetën tuaj. Largimi juaj menjëherë pas ditës së dasmës, mund t’i trishtojë ata pasi nuk kanë mundur të qëndrojnë pranë jush./ CNA.al

Lajmet e fundit nga