LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Jo seks para martese/ Propozimi për çiftet e fejuara në dokumentin e ri të Vatikanit

16 Qershor 2022, 18:44, Lifestyle CNA
Jo seks para martese/ Propozimi për çiftet e fejuara në
Foto ilustruese

"Kishës nuk duhet t'i mungojë kurrë guximi për të propozuar virtytin e çmuar të dëlirësisë, edhe pse kjo tani është në kontrast të drejtpërdrejtë me mentalitetin e përbashkët".  Kështu  është shkruajtur rregulli i ri  në  dokumentin e Kishes së Vatikanit i ashtuquajtur ‘Dikasterët për Laikët’.

Me këto rrjeshtë nënkuptohet se Vatikani nuk rekomandon seks para martesës pasi pë rata  në pikë kryesorë është viryti i dëlirësisë.

Përvec kësaj në dokument preken dhe tema të tjera që kanë të bëjnë me durimin dhe butësinë në martesë. Bashkëshortët duhet të mbeshtesin njëri tjetrin në  momentet e vështira shëndetësore fizike dhe shpirtërore.

Një temë tjetër që nuk duhet anashkaluar - thuhet në dokument - është ajo e edukimit të fëmijëve, me norma njerëzore dhe  krishtere.

Përktheu dhe përshtati në shqip CNA.al

Lajmet e fundit nga