LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kush jeton më gjatë, beqarët apo të martuarit?/ Merr fund dilema

14 Qershor 2022, 13:09, Lifestyle CNA
Kush jeton më gjatë, beqarët apo të martuarit?/ Merr fund
Foto ilustruese

Dilemës se kush jeton më gjatë, beqarët apo të martuarit, i erdhi fundi. Sipas një studimi të fundit të bërë nga Ekspertët te Qendra Kombëtare e Kancerit të Japonisë, u konsastua se të martuarit kanë 15% më shumë mundësi për të jetuar më gjatë.

Kjo rrjedh për arsye se martesa ka efekt mbrojtës. Që do të thotë se çiftet inkurajojnë njëri-tjetrin që të kërkojnë kujdes dhe trajtim mjekësor. Gjithashtu të martuarit kanë më pak gjasa se të beqarët të kenë zënka për arsye se përdorimi i drogës dhe alkoolit te të martuarit në krahasim me beqarët është në nivel më të ulët.

Ekspertët gjithashtu thonë se kushtet më të mira financiare dhe mënyra më e shëndetshme e jetesës që kontribuojnë në jetëgjatësinë vijnë me martesë.

Sipas studimit njerëzit e martuar diagnostikohen me kancer malinj të lëkurës më herët se beqarët. Sepse çiftet që shohin njëri-tjetrin në sy gjatë gjithë kohës mund të kuptojnë se diçka nuk shkon. Ndaj, në në një situatë të tillë bashkëshortët inkurajojnë njëri-tjetrin që të shkojnë te mjeku për vizitë.

Një tjetër detaj interesant i studimit është se të martuarit kanë më shumë gjasa të jetojnë më gjatë edhe nëse kanë sëmundje të tilla si kanceri, diabeti dhe presioni i lartë i gjakut.

Një arsye tjetër është jeta e rregullt seksuale, kontakti sensual dhe aktivitetet së bashku zgjasin jetën dhe çojnë në një jetë më pak stresuese./ CNA.al

Lajmet e fundit nga