Mbikëqyrja e fëmijëve/ Instagram lançon metoda të reja për prindërit

14 Qershor 2022, 20:32, Lifestyle CNA
Mbikëqyrja e fëmijëve/ Instagram lançon metoda të
Foto ilustruese

Instagrami ka lançuar një seri mjetesh të reja mbikëqyrjeje për t'i lejuar prindërit të monitorojnë  nga afër se çfarë po shikon fëmija i tyre dhe sa kohë shpenzojnë në aplikacion.

Gjithashtu prindërit do të kenë mundësinë që të vendosin limite  kohore për fëmijët  në përdorimin e Instagramit. Përveç kësaj do të kenë mundësine që të shohin cdo faqe që ndjek fëmija i tyre ose  çdo faqe që ndjek llogarinë e fëmijës tyre.

Përveç kësaj, prindërit do të kenë mundësinë  të shikojnë një panel që tregon zakonet e përditshme të fëmijës së tyre në platformë.

Instagram ka konfirmua se veçoritë e mbikëqyrjes prindërore përfundojnë automatikisht kur fëmija mbush 18 vjeç.

Qëllimi i gjithë kësaj është ndërgjegjësimi i adoleshentëve ndaj perdorimi të rrjeteve sociale.

Kompania gjithashtu planifikon t'u ofrojë krijuesve të rinj këshilla nga ekspertë të psikologjisë së fëmijëve se si të krijojnë përmbajtje të përgjegjshme dhe të kujdesen për veten si dhe për të tjerët ndërsa janë online./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga