LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Habit Kina/ “Kemi marrë sinjale nga jashtëtokësorët”

16 Qershor 2022, 15:40, Lifestyle CNA
Habit Kina/ “Kemi marrë sinjale nga
Foto ilustruese

Revista e Ministrisë së Shkencës dhe Teknologjisë në Kinë raportoi se nëpërmjet teleskopit të saj prej 180 milionë dollarësh “Syri i qiellit” ka marrë mesazhe nga një qytetërim jashtëtokësor.

Mesazhi është një sinjal  elektromagnetike, që shkencëtarët mendojnë se mund të ketë ardhur nga alienët.

Por, postimi i revistës në rrjetet sociale u fshi disa minuta më vonë, sapo u bë viral në Weibo dhe u raportua madje edhe nga televizioni shtetëror kinez.

Deri më sot, nuk është gjetur shenjë jete përtej planetit Tokë, por, sipas NASA-s, kjo nuk do të thotë se nuk ka.

Përktheu dhe përshtati CNA.al

Lajmet e fundit nga