LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Çfarë duhet të kemi në çantën e plazhit?/ Këto produkte nuk duhet të mungojnë

17 Qershor 2022, 14:45, Lifestyle CNA

Çfarë duhet të kemi në çantën e plazhit?/
 
Me ardhjen e verës  tashmë kemi filluar të bëjmë dhe planet për pushime në plazh. Në pushime dilema më e madhe për femrat është se si të përgatisim çantën e  plazhit? Disa truke të vogla që kemi përzgjedhur mund t’iu vijnë në ndihmë.

Çanta

Çanta  e plazhit duhet të ketë një madhësi të mjaftueshme për ti zënë të gjitha sendet që do të marrim me vete. Në plazh do të kalojmë një ditë të tërë dhe të  jeni të bindur që do të keni nevojë për të gjitha gjërat e radhitura më poshtë. Gjithashtu ju këshillojmë të zgjidhni çanta të cilat kanë dhe xhepa për sendet e vogla por  shumë të domosdoshme, të cilat kanë shumë probabilitet që të humbasin siç janë celulari juaj, çelesat apo paratë.

Çfarë duhet të kemi në çantën e plazhit?/

Krem kundra diellit

Të gjithëve na pëlqen që të shtrihemi dhe të ekspozojmë trupin në diell duke marrë rreze dielli. Por nuk duhet të harrojmë faktin se rrezet e diellit aq sa janë të dobishme aq janë dhe të dëmshme për lëkurën dhe për shëndetin tonë. Ndaj është e këshillueshmë që para se të bëjmë banjo dielli të  lyjmë trupin tonë me krem kundër diellit. Pasi rrezet e diellit mund të krijojnë qeliza kancerogjene për trupin tonë. Kremrat kundra diellit nuk duhet t’i përdoreni vetëm një herë në ditë por çdo herë pasi të laheni në detë. Mos harroni se dermatologet këshillojnë që të ekszpozoheni në dielll para ores 10:00 ose pas ores 16:00 .

Çfarë duhet të kemi në çantën e plazhit?/

Aksesorët

Përvec kremrave kundra diellit një aksesor tjetër që ju mbron nga rrezet e diellet dhe që duhet të jetë patjetër në çantën tuaj të plazhit janë syzet me kapelen. Këto aksesorë ju ndihmojnë që të ndiheni më të freskët si dhe gjithastu mbrojnë kokën tuaj nga rrezet e dëmshme të diellit të cilat mund të bëhen shkak për dhimbjen e kokës.

Çfarë duhet të kemi në çantën e plazhit?/

Letra/Domino

Gjatë kohës së qëndrimit në plazh duhet të kemi me vete dhe letra për t'u argëtuar. Një dorë letrash apo domino do na ndihmonte të kalonim momente antistresuese dhe argëtuese.

Çfarë duhet të kemi në çantën e plazhit?/

Rrobat e banjës

Bëni gati rrobat e banjës. Zgjidhni materiale të rehatshme të cilat ju bëjnë të ndiheni rehat. Ju këshillojmë që të keni dy palë rroba me vete. Pasi trupi juaj mund të marrë ftohje nëse qëndroni me rroba banjo të lagura.

Çfarë duhet të kemi në çantën e plazhit?/

Përkthyer nga CNA.al

Lajmet e fundit nga