LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Flisni në gjumë? /Si mund ta kontrolloni këtë

20 Qershor 2022, 18:20, Lifestyle CNA
Flisni në gjumë? /Si mund ta kontrolloni këtë
Foto ilustruese

Ju ka ndodhur ndonjëherë t’ju thotë dikush që keni folur teksa keni qenë në gjumi ose keni dëgjuar dikë të bëjë të njëjtën gjë? Për këtë ka një shpjegim. Në përgjithësi nuk konsiderohet një problem mjekësor, por në disa raste mund të jetë një shenjë e një çrregullimi më serioz të gjumit ose gjendjes shëndetësore.

Në gjuhën mjekësore të folurit në gjumë njihet si "somniloquy". Ato që thuhen në mënyrë të pavetëdijshme gjatë gjumit mund të jenë kuptimplotë ose mund të jetë në formën e murmuritjes dhe nxjerrjes së tingujve të pakuptimtë. Personi që flet në gjumë mund të duket sikur po flet me veten ose po bisedon me dikë tjetër. Megjithatë, ai nuk është i vetëdijshëm që po flet dhe të nesërmen as që do të kujtohet që të ketë folur në gjumë.

Ka shumë faza të të folurit gjatë gjumit dhe fazat e të folurit në gjumë janë të lidhura me fazën e gjumit.

Të folurit gjatë gjumit zakonisht nuk është një gjendje serioze mjekësore, por në disa raste mund të ishte në dobi të këshilloheni me një mjek.

Nëse të folurit në gjumë është e tepruar aq sa të ndikojë në cilësinë e gjumit dhe ju bën të ndiheni të lodhur ose të paaftë për t'u përqendruar gjatë ditës, duhet të shkoni te mjeku.

Por a mund të trajtohet e folura në gjumë? Me këshillat e mëposhtme mund të reduktohet:

Shmangni pirjen e alkoolit.

Shmangni vaktet e rënda afër kohës së gjumit.

Vendosni një orar të rregullt gjumi me rituale gjatë natës për të qetësuar trurin tuaj.

Mundohuni të konsultoheni me një psikolog për të mbajtur larg stresin dhe depresionin./CNA.al

Lajmet e fundit nga