LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nuk qëndroni dot me një këmbë për 10 sekonda/ Çfarë do të thotë kjo për jetëgjatësinë tuaj

22 Qershor 2022, 14:12, Lifestyle CNA
Nuk qëndroni dot me një këmbë për 10 sekonda/
Foto ilustruese

Një grup ndërkombëtar ekspertësh nga Britania e Madhe, SHBA-ja, Australia, Finlanda dhe Brazili në përfundimin e një studimi 12-vjeçar  kanë arritur rezultate interesante në lidhje me marrëdhënien midis ekuilibrit dhe vdekshmërisë.

Studimet tregojnë se njerëzit e moshës së mesme dhe të moshuar që nuk mund të mbajnë ekuilibrin në njërën këmbë për 10 sekonda, kanë gati dy herë më shumë gjasa për të jetuar 10 më pak se ata që munden.  

Studiuesit arritën në përfundimin se testi i ekuilibrit prej 10 sekondash "siguron reagime të shpejta dhe objektive mbi ekuilibrin statik për pacientët dhe profesionistët e kujdesit shëndetësor" dhe "shton informacion të dobishëm në lidhje me rrezikun e vdekjes te burrat dhe gratë e moshës së mesme dhe të moshuar".

Hulumtimet e mëparshme kanë treguar se pamundësia për të mbajtur ekuilibrin me njërën këmbë është e lidhur me një rrezik më të madh të goditjes në tru./ CNA.al

Lajmet e fundit nga