LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Insekte të skuqura të paketuara/ Trendi i ushqimit në Japoni

21 Qershor 2022, 09:59, Lifestyle CNA

Insekte të skuqura të paketuara/ Trendi i  ushqimit në Japoni

Karkaleca, krimba e buburreca. Të gjitha këto insekte janë një burim natyror i pasur me proteina dhe përdoren si ushqim në Japoni. Por tashmë këto insekte mund t’i gjeni dhe nëpër rrugë të paketuara të vendosura në makinat shitëse.

Brenda mund të gjeni 18 lloje insektesh të skuqura, disa të kripura e disa me aromë çokollate. Çmimi i tyre varion nga 6 deri 19 €.

Edhe pse për disa njerëz kjo duket si diçka e neveriteshme, insektet në të ardhmen mund të zënë vendin kryesor në tavolinat tona. Si rrjedhojë ata do të kthehen në biznesin më të madh të sektorit të ushqimit.

Tashmë dhe perëndimorët po shohin gjithnjë e më shumë insektet si një ushqim me shumë proteina të cilat janë të rëndësishme për trupin e njeriut.

Gjithashtu insektet janë si një burim alternativ i proteinave për të zgjidhur mungesën globale të ushqimit./ CNA.al

Lajmet e fundit nga