LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Thatësirë ekstreme në Irak/ Zbulohet qyteti 3400-vjeçar

22 Qershor 2022, 22:20, Lifestyle CNA
Thatësirë ekstreme në Irak/ Zbulohet qyteti 3400-vjeçar
Qyteti në Irak

Një qytet antik është zbuluar në Irak.

Besohet të jetë Zakhiku, një vendbanim në Perandorinë Mittani që mbretëroi nga 1550 deri në 1350 para Krishtit. Qyteti kishte qenë nën ujë dhe thatësira e nxori në pah.

Zakhiku u zhyt nën ujë pasi qeveria irakiane ndërtoi Digën e Mosulit në vitet 1980 dhe rrallë herë ka parë dritën e diellit që atëherë.

Arkeologët gjetën pesë enë qeramike që mbanin mbi 100 pllaka argjile kuneiforme. Ata besohet të jenë nga periudha e Mesme Asiriane, e cila zgjati nga viti 1350 para Krishtit dhe mund të hedhë dritë mbi rënien e qytetit.

Përktheu dhe përshtati në shqip CNA.al
 

Lajmet e fundit nga