LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Interesante/ Miliona insekte flejnë çdo natë në fytyrën tonë

22 Qershor 2022, 19:06, Lifestyle CNA
Interesante/ Miliona insekte flejnë çdo natë në
Foto ilustruese

Pa dijeninë tonë dhjetëra merimanga bëjne seks në fytyrën tonë. Edhe pse kjo ide tingëllon si një film horror krijesat janë shumë reale.

Merimanga  Demodex folliculorum gjënden pothuajse te çdo njeri në fytyrë. Ato lëvizin në phesë të ndryshme të fytyrës duke lëvizur midis folikulave në kërkim të një partneri. Pasi ata mund të çiftëzohen për shkak të rregullimit të tyre unik të gjeneve.

Ato  janë vetëm 0,01 inç (0,3 mm)të gjata dhe transmetohen gjatë lindjes, jetojnë të izoluara, pa ekspozim ndaj kërcënime të jashtme.

Është interesante fakti se merimangat kanë evoluar së bashku me ne. Këto gjallesa bëhen shkak për disa sëmundje të lëkurës dhe syve.

Përktheu dhe përshtati në shqip CNA.al

Lajmet e fundit nga