LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Çmontohet rrjeti i trafikantëve shqiptarë/ Sekuestrohen 820 kg kokainë, nën hetim lidhjet me “El Gordon”

19 Shkurt 2024, 17:06, Kronika CNA

Çmontohet rrjeti i trafikantëve shqiptarë/ Sekuestrohen 820 kg

Autoritetet spanjolle kanë çmontuar një rrjet trafikantësh droge të drejtyar nga shtetas shqiptarë. Agjentët e Policisë spanjolle zhvilluan një operacion gjatë fundjavës, ku u arrit çmontimi i një prej organizatave kriminale më të rrezikshme me origjinë shqiptare, dedikuar trafikut ndërkombëtar, qendra e operacionit të së cilës ishte në provincën e Valencias, në vendin iberik.

Në operacion, autoritetet arritën të arrestonin 17 persona, duke përfshirë liderin e grupit, i njohur për kontaktet e tij të gjera në Amerikën e Jugut (Ekuador dhe Kolumbi), si dhe në Evropë dhe Dubai.

Operacioni, i quajtur 'Alianza-Colaborazione', u zhvillua gjatë dymbëdhjetë muajve, i ndarë në tre faza ekzekutimi. Hetimi filloi në fillim të vitit 2023 pas marrjes së informacionit për një organizatë kriminale të drejtuar nga shtetas shqiptarë të krijuar në Valencia, e dedikuar trafikut të kokainës në shkallë të gjerë dhe pastrimit të parave.

Autoritetet identifikuan drejtuesin e organizatës, i cili drejtonte disa kompani me seli në Spanjë dhe përdorte automjete të nivelit të lartë për aktivitetet e tij.

Në fakt, autoritetet po hetojnë nëse ky rrjet kriminal do të kishte lidhje me disa nga shqiptarët që u kapën në fund të vitit të kaluar në Kolumbi, mes tyre edhe Besnik Nikolli, i kërkuar për ekstradim nga Franca, i cili u arrestua në Santa Marta në gusht. 2023.

“Hetuesit arritën të identifikonin anëtarët e tjerë të rrjetit kriminal dhe të hartonin strukturën e tij, si dhe të lokalizonin disa prona luksoze dhe magazina industriale në Valencia që organizata përdorte për operacionet e saj. Përveç kësaj, ata zbuluan një lavazh makinash që shërbente si qendra nervore e rrjetit, ku mbaheshin takimet kryesore për të shpërndarë funksionet dhe për të dhënë udhëzime”, thanë autoritetet.

Në tetë kontrolle të kryera gjatë operacionit, ndër të tjera u konfiskuan më shumë se 820 kilogramë kokainë, 226 500 euro cash, tre pajisje zbulimi GPS, 13 automjete (pesë me ndarje sekrete) dhe dy inhibitorë . Bashkëpunimi i HSI (Homeland Security Investigations) ishte themelor në suksesin e operacionit.

Të arrestuarit përballen me akuzat për anëtarësim në një organizatë kriminale, trafik droge, pastrim parash dhe sulme ndaj punonjësve të rendit. Të gjithë janë dërguar në burg me vendim gjykate.

Ky operacion paraqet një goditje të rëndësishme për organizatat kriminale të Evropës Lindore të krijuara në Spanjë, duke shënuar një sukses të rëndësishëm për zbatimin e ligjit në luftën kundër krimit të organizuar transnacional./ CNA

Lajmet e fundit nga