LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

27-vjeçari i hap të miturës profile false në rrjetet sociale/ I kërkon video intime dhe marrëdhënie seksuale

18 Shkurt 2024, 09:26, Kronika CNA

27-vjeçari i hap të miturës profile false në rrjetet

Një 15-vjeçare ka rënë pre e ngacmimit seksual në rrjete sociale.

Të miturës, një i ri i kishte hapur profile false në rrjete sociale dhe e shantazhonte për t’i dërguar foto/video intime, si dhe për të kryer marrëdhënie seksuale me të.

Blutë kanë zbuluar se personi që fshihej pas profileve false ishte 27-vjeçari me iniciale B. Ç.

Policia ka arrestuar të riun, ndërsa njofton se ky person ka përdorur të njëjtën skemë edhe më dy të mitura të tjera, përkatësisht 15 dhe 16 vjeçe.

“Specialistët e Sektorit për Hetimin e Krimeve Kibernetike në DVP Tiranë, pas kallëzimit të bërë nga një e mitur 15-vjeçare, se një shtetas i kishte hapur profile false në rrjete sociale dhe e shantazhonte për t’i dërguar foto/video intime, si dhe për të kryer marrëdhënie seksuale me të, menjëherë kanë organizuar punën për identifikimin dhe kapjen e autorit.

Si rezultat, pas një hetimi shumë të shpejtë dinamik dhe të mirëfilltë, në drejtimin e Prokurorisë së Tiranës, në kuadër të operacionit policor të koduar "Intimiduesi", në bashkëpunim dhe me Komisariatin e Policisë Nr. 5, u ndalua shtetasi B. Ç., 27 vjeç, banues në Tiranë.    

Nga verifikimet e kryera ka rezultuar se ky shtetas, i ka hapur profile false, një 15 vjeçareje, në rrjete sociale, e shantazhonte për ti dërguar foto/video intime dhe për të kryer marrëdhënie seksuale me të.

Gjithashtu, nga veprimet hetimore të kryera, janë dokumentuar dy ngjarje të tjera të kësaj natyre kriminale, me autor të dyshuar 27-vjeçarin dhe dy të dëmtuara 15 dhe 16 vjeçe.

Materialet procedurale për këtë rast i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme.

Duke marrë në kosideratë, që këto raste sjellin pasoja të rënda, Sektori për Hetimin e Krimeve Kibernetike në DVP Tiranë, i bën thirrje të gjithë përdoruesve të rrjeteve sociale, kryesisht grave dhe vajzave, që në çdo moment që do të konstatojnë profile me të dhënat ose fotot e tyre, që do të ndjejnë pasiguri ose frikë, të paraqiten pranë zyrave tona në DVP Tiranë, për të depozituar kallëzim”, thuhet në njoftimin e policisë./ CNA

Lajmet e fundit nga