LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zjarri i madh në malin e Shpiragut/ Peleshi: 100 efektivë në terren, zjarri drejt izolimit

25 Gusht 2023, 18:24, Aktualitet CNA
Zjarri i madh në malin e Shpiragut/ Peleshi: 100 efektivë në
Efektivët duke shuar flakët

Një zjarr i madh përfshiu ditën e sotme malin e Shpiragut, në bashkinë e Beratit.

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi bën me dije se tashmë  situata është nën kontroll.

Në terren u angazhuan100 efektivë të Forcave të Armatosura.

“Situata është nën kontroll dhe zjarri po shkon drejt izolimit të plotë në malin e Shpiragut, në bashkinë e Beratit. Në mbështetje të forcave në terren u angazhuan edhe 50 trupa të tjerë nga reparti i Poshnjes, duke e çuar në 100 numrin e efektivëve të Forcave të Armatosura që po punojnë me intensitet deri në shuarjen përfundimtare të tij. Për shkak të terrenit të vështirë që nuk mundëson ndërhyrjen me mjete zjarrfikëse, helikopteri Cougar ka ardhur në ndihmë që në orët e para të mëngjesit, duke vijuar gjatë gjithë ditës ndërhyrjen nga ajri.”, shkruan Peleshi në rrjetet sociale.

Në një intervistë më herët Drejtori i Përgjithshëm i Agjencisë Kombëtare të Mbrojtjes Civile, Haki Çako  hodhi akuza për kryetarët e Bashkive se nuk hapin telefonin dhe pse situate me zjarret mund të jetë alarmante.

Ai nuk përmendi drejtëpërdrejtë emrin e kryetarit të Bashkisë, Berat por u shpreh se duhet kuptuar për kë e ka dhe se këto deklarata nga aty po bëhen, por janë për të gjithë kryetarët e Bashkive./ CNA

Lajmet e fundit nga