LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E shkarkuan nga Spitali i Traumës/ Mjeku i nominuar për çmimin "Radovicka": Të dal të lyp?

25 Gusht 2023, 16:24, Aktualitet CNA

E shkarkuan nga Spitali i Traumës/ Mjeku i nominuar për çmimin

“Të dal të lyp, për të siguruar jetesën, të zhdukem nga sytë-këmbët, apo të sfidoj këdo, qoftë edhe i vetëm...?”

Kjo është pyetja që ka ngritur mjeku i Spitalit të Traumës, Apostol Vaso, i nominuar për çmimin "Radovicka" të Akademisë sonë të Shkencave pasi është njoftuar se është shkarkuar nga detyra.

Vaso thotë se shkak për shkarkimin e tij është se, ai është me zero (0) kredite nga Qendra e Edukimit në Vazhdim dhe kështu që nuk mund të pasjiset me licencë nga Urdhri i Mjekut.

Ai ka reaguar në rrjetin e tij social, ku ka përmendur një pjesë të arritjeve të tij dhe shprehet se mesa duket Spitalit të Traumës i vjen turp për këto arritje.

Postimi i plotë:

Të dal të lyp, për të siguruar jetesën, të zhdukem nga sytë këmebët, apo të sfidoj këdo, qoftë edhe i vetëm...?

Që sot unë jam i pushuar nga puna në Spitalin e Traumës.

Arsyeja është, sepse une jam me zore( 0) kredite nga Qendra e Edukimit në Vazhdim dhe kështu që nuk mund të pasjiem me licencë nga Urdhëri i Mjekut.

Strukturave të vlerësimit të aftësisë së punonjësve shëndetësor këtu në Shqipeëri nuk ju mjefton puna ime shkencore, madje ata ndjehen të turpëruar nga unë.

Spitali ndjehet gjithashtu i turpëruar nga unë, sepse kam prezantuar hypotezën në Gjermani, në prezencën e ambasadorëve përkatës dhe autoriteteve më të larta shkencore të atij vendi.

Siptalit të Traumës i vjen turp prej meje që jam i nominuar për çmimin "Radovicka" të Akademisë sonë të Shkencave.

Spitali te Traumes, Ministria e Shëndetesise dhe Fakulteti I Mjeksise ndjehen te turperuar qe punimi yne eshte I ciltuar nga te gjitha revitat e medha te shkences mjeksore mbi 200 citime, nga revistat me impaktin me te larte,si asnje tjeter ketu në Shqipëri ?

Qeverise dhe Ministrise tonë I vjen turp nga unë, që Komiteti Shkencor I IASP (mbi 60 shkencëtar) në vitin 2010 i ka propozuar të më akordojnë titullin Profesor, me Vendim të Këshillit të Ministrave për merita të veçanta në Mjeksinë Botërore.

Qeverisë dhe Ministrisë përfshi këtu edhe Fakultetin e Mjekësisë i vjen turp nga unë që jam spiker I ftuar në Kongrese Botërore të shkencës së Algologjisë.

Qeverisë, Ministrisë, Fakultetit të Mjekësisë, Drejtorisë dhe kolegëve ndoshta I kam turperuar që puna jonë vleresohet prej Universiteteve më të rëndësishme të botës si një me impakt revolucionarizues në shkencën mjeksore botërore.

Ju lutem miq me këshilloni, çfarë duhet të bëj...?

1- Të largohem nga shqipëria,sepse une kam licencë trajnuesi ndërkombetar për dhimbjen ?

2- Të paguaj rryshfete që të përfitoj licencën mjekësore dhe të vazhdoj të lutem tek njerëz, që deri me sot nuk kanë bërë asnjë gjë dhe nuk kanë asnjë lidhje me mjekësinë ?

3- Të dal dhe të ulem tek Kryeministria, Minstria e Shëndetësisë, në fakultetin e mjeksisë ,apo edhe para drejtorisë së spitelit tim, për të lypur para për të siguruar jetesën time..?

Më tregoni ju lutem!/ CNA

 

Lajmet e fundit nga