LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ekipi shqiptar me mision në Greqi shpëton 9 emigrantë nga Iraku

25 Gusht 2023, 15:04, Aktualitet CNA

Ekipi shqiptar me mision në Greqi shpëton 9 emigrantë nga Iraku

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi, ka bërë me dije se ekipi shqiptar me mision në Greqi për shuarjen e zjarreve kanë shpëtuar 9 emigrantë nga Iraku.

Emigrantët kishin humbur rrugën dhe më pas ishin përballur me rrezikun e flakëve në Aleksandrupoli të Greqisë.

Gjendja shëndetësore e personave paraqitej problematike pasi për shkak të mungesës së ushqimeve dhe ujit të pijshëm, kishin konsumuar ujëra të ndotura.

Forcat zjarrfikëse dhe ekipi mjekësor shqiptar kanë shpëtuar 9 emigrantë nga Iraku që kishin humbur rrugën, e më pas ishin përballur me rrezikun e flakëve në Aleksandrupoli të Greqisë.

Ekipi shqiptar u ka dhënë emigrantëve ndihmën e parë mjekësore si dhe ushqim. Gjendja shëndetësore e personave paraqitej problematike pasi për shkak të mungesës së ushqimeve dhe ujit të pijshëm, kishin konsumuar ujëra të ndotura”, bën me dije Peleshi./ CNA

Lajmet e fundit nga