LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zjarret në vend/ Çako i revoltuar me Kryetarët e Bashkive: Digjet gjysma e territorit, nuk hapin telefonin

25 Gusht 2023, 16:39, Aktualitet CNA

Zjarret në vend/ Çako i revoltuar me Kryetarët e Bashkive:

Drejtori i Përgjithshëm i Agjencisë Kombëtare të Mbrojtjes Civile, Haki Çako është shprehtu se Kryetarët e Bashkive nuk hapin as telefonin në rastet e zjarreve.

Në një intervistë për Neës 24 ai bëri një apel për Kryetarët e Bashkive që të angazhohen më tepër në situatat e zjarreve.

“Nuk mund ta pranoj që një kryetar Bashkie i digjet gjysma e territorit dhe nuk hap telefonin”, tha ai.

Si paraqitet situate me zjarret?

“Situata për shuarjen e zjarreve është e vështirë. Është një punë intensive dhe e jashtëzakonshme. Kjo verë ka qenë pozitive jo për shkak të mungesës së temperaturave por falë punës së njerëzve. Mbi të gjitha është dashur reagim. Ka pasur dhe zjarre që kanë sjellë dëme. E rëndësishme është se nuk ka pasur humbje jete.|

Jeta e efektivëve sa është rrezikuar?

“Rreziku për to është i lartë. Dua të përcjell një mesazh për të gjitha shqiptarët që janë neglizhent e shpesh na duhet ti ftojmë të marrin pjesë por reagojnë vetëm kur ju preket ekonomia e tyre. Dua të bëj apel për Kryetarët e Bashkive. Nuk mund ta pranoj që një kryetar Bashkie i digjet gjysma e territorit dhe nuk hap telefonin. Është një mesazh jo vetëm në këtë operacion por dhe në të tjerë. Kryetarët e Bashkive nuk janë në nivelin e duhur.”

Kush është ky Kryetar Bashkie?

Ti më kupton ku jam dhe nga ku raportoj. Nuk e kam vetëm për Beratin e kam për të gjithë ata që e bëjnë një gjë të tillë. Kërkojnë menjëherë helikopterin. Në shumicën e rasteve shkojmë dhe nuk gjejmë të zotin e shtëpisë. / CNA

Lajmet e fundit nga