LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“La Belle de L’Adrique” me 138 turistë dhe jahti “Katar” mbërrijnë në Durrës

25 Gusht 2023, 16:50, Aktualitet CNA

“La Belle de L’Adrique” me 138 turistë dhe jahti

Mëngjesi nisi me akostimin e anijeve dhe jahteve turistike, të cilat gjithnjë e më shumë po vizitojnë Shqipërinë edhe nëpërmjet portit të Durrësit.

Këtë e bëri të ditur Autoriteti Portual Durrës përmes një postimi në rrjetet sociale.

Sipas Autoriteti Portual Durrës   në kalatat portuale sot, vizitorja besnike “La Belle de L’Adrique”, ka sjellë këtë herë 138 turistë nga vende të ndryshme të botës dhe superjahti “Katara”.

“Katara” është jahti 124 m i gjatë, i cili është bregëzuar në kalatën nr.4 të portit. Ndërtuar në vitin 2010 nga prestigjozi Lürssen, ai përbëhet nga një superstrukturë alumini dhe kuverta nga druri tik. Ky superjaht lundron nën flamurin e Katarit dhe ka një GT prej 8010 tonësh.

Autoriteti Portual Durrës ka marrë të gjitha masat për pritjen e anijeve dhe sigurinë e turistëve në territorin portual./ CNA

Lajmet e fundit nga