LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Çfarë morën hakerat iranianë?/ Rama: Asgjë sensitive

22 Shtator 2022, 21:19, Aktualitet CNA

Çfarë morën hakerat iranianë?/ Rama: Asgjë sensitive

I pyetur nga Blendi Fevziu se sa të rrezikuar janë qytetarët shqiptarë pas ndërhyrjes në sistemet tona nga iranianët dhe se çfarë të dhënash kanë arritur të marrin ata. 

Rama u përgjigj se sistemet shqiptare ende nuk kanë ato të dhëna që mund t'i dëmtojnë qytetarët. 

"Ne kemi ndërtuar një proces gradual të mbrojtjes kibernetike bazuar te fakti që ne nuk kemi ende te dhëna sensitive në sistemet tona.

Ne nuk kemi info sensitive në sistemet digjitale. Ne nuk kemi ende një sistem të dhënash person që mund të keqpërdoren për t'u futur në jetën private te personit.

Nr. e kartave të identitetit nuk kanë asnjë vlerë, për sa kohë ID nuk ka ndonjë të dhënë për shëndetin."- u shpreh Rama./CNA.al

Lajmet e fundit nga