LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Interesi për konflikte në Ballkan është i qartë/ Fatmir Mediu për sulmet kibernetike: Merreni seriozisht!

22 Shtator 2022, 16:42, Aktualitet CNA
Interesi për konflikte në Ballkan është i qartë/ Fatmir
Fatmir Mediu

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu gjatë fjalës së tij në parlament foli lidhur me sulmet kibernetike. Ai deklaroi se ky sulm duhet të shërbejë si mësim, në mënyrë që të merren masa mbrojtjeje dhe se qeveria duhet t'a marrë seriozisht këtë çështje. 


“Ky moment duhet të na bëjë të reflektojmë, jo duke e parë këtë si një moment triumfi kundër qeverisë. Ne sapo u kthyem nga një vizitë në SHBA dhe kemi pasur një qëndrim të përbashkët dhe duke kërkuar njëzëri që Shqipëria të mbështetet nga NATO dhe SHBA. Është momenti ta marrim seriozisht këtë situatë. Nuk ka asnjë sistem perfekt dhe me vende si SHBA partnere mund të mbrohemi. Duhet të bëjmë një vlerësim të plotë të sistemeve tona. Duhet të bashkohemi për një zgjidhje. Siguria kombëtare nuk është vetëm problem i qeverisë. Interesi për të zhvilluar konflikte në Ballkan është i qartë. Duhet të vendosim një standart tjetër. Investimet në forcat e armatosura dhe sigurinë kibernetike janë një domosdoshmëri sot. Nuk jetojmë më në ato ëndrrat e paqes. Ky debat duhet të bëhet në mënyrë më transparente, për të kuptuar çfarë po ndodh, pasi interesi i Shqipërisë është mbi të gjithë ne”, u shpreh Mediu./CNA.al

Lajmet e fundit nga