LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ish-spiuni me inicialet I.M./ Vasili, mbrojtësi "i zjarrtë” i Metës

22 Shtator 2022, 20:45, Aktualitet CNA
Ish-spiuni me inicialet I.M./ Vasili, mbrojtësi "i zjarrtë”
Deputeti Petrit Vasili

Deputeti Petrit Vasili ka bërë avokatin e Ilir Metës në lidhje me akuzat e Autoritetit të Dosjeve ku thuhet se politikani me poste të larta me inicialet I.M., ishte ish-spiun i sigurimit.

I ftuar në emisionin "Frontline", Vasili tha se ky është një puç politik.

Ka elementet e një puçi politik. Sot pas diskutimit të tij duket se është llum sihane politike. Kjo është zbërthyer copa-copa në sytë e publikut. Tani është kthyer bumerang për ta. Kemi të bëjmë saktësisht me transformimin e një institucioni në një institucion manipulativ, falsifikues, dhe të kapur në mënyrë të turpshme. Mund të shihet si institucion i neveritshëm, më shumë se Sigurimi i Shtetit. Autoriteti i Manipulimit të Dosjeve tha kemi çuar në kuvend pa bërë verifikime përkatëse. Një autoritet që vë në lëvizje Kuvendin me një e-mail anonim të nënshtruar me parullën; Vdekje fashizmit, Liri popullit. Pohojnë se kanë kthyer përgjigje dhe kanë komunikuar me VFLP-në. Po kush është anonimi? Në vend që të verifikonin anonimin apo ordinerin që bën shantazh, u përdorën. Brenda 24 orëve këta bëjnë 7 procese, vendime të njëpasnjëshme. Bëjnë verifikime, hetime dhe konkluzione dhe më pas bëjnë projektligjin të gatshëm. 24 orë dhe 7 vendime”, u shpreh Vasili./ CNA.al

Lajmet e fundit nga