LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nga Muharem Meko/ Jurkani, qentë e rrugës dhe konet e një qyteti të tërë...

15 Maj 2022, 19:45, Satire Politike CNA
Nga Muharem Meko/ Jurkani, qentë e rrugës dhe konet e një qyteti

Pashë sot dikë me pushtet, gjithë sharm e shkëlqim vezullues!

Pas tij, përballë e rreth e rrotull – nga të gjitha modelet:

…nga ata që pretendojnë se “janë  rritur” me të!

… nga ato që vdesin për një buzëqeshje të tij!

…nga ata që i lëpihen për ndonjë favor!

…nga ata që kanë  përfituar në mënyrën më të pamerituar favore e pushtet!

…nga ata që zullumin e poshtërsitë i kanë çuar atje ku s?mban më!

…nga ata që ndaj tij baltën nuk e kursenin dhe s’e kursejnë, thurnin e  thurin letra e sms, gjithë intriga e  çmirë!

…. nga ata që vite të shkuara, kur ai hidhte hapat e parë, hungërinin në dalldi prej zilisë!

Zakonisht në të tilla raste përpiqem të gjej diçka që përqas qoftë edhe ndonjë fabul a tregim nga autorët e mi të preferuar…

Për dreq sot se pse mu kujtua shoferi shkrimtar, Guri Miçinoti, një penë modeste në letërsinë për fëmijë, por që u bë i famshëm për brezin tim si autor i novelës “Jurkani”!

E gjithë ngjarja, një mrekulli nga bota e kafshëve, por me aq simbolikë dhe e ngjashme me sjelljen e njerëzve në realitetin e përditshëm.

Protagonisti kryesor, Jurkani, në  betejë me një “shkelës kufiri” kishte treguar “heroizëm” e si shpërblim instruktori e kishte nxjerrë një shëtitje në bulevardin kryesor të qytetit…

Teksa Jurkani shëtiste hijerëndë e serbes – serbes, nga pas e ndiqnin  gjithë kërshëri qentë e rrugës  dhe konet e një qyteti të tërë…

Lajmet e fundit nga