LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bibilushi 'dashuron' numrin dy!

1 Maj 2022, 18:48, Satire Politike CNA
Bibilushi 'dashuron' numrin dy!

Në zyrë, në shtëpinë e Tiranës, te vila në Dardhë ka në mure plot korniza me numrin 2.

Është piktura e jetës sime, mburret. E marrin si të lajthitur. Nga që ka lënë mjekër dhe me shkop në dorë u turret qenve të fshatit, fqinjët disa herë kanë lajmëruar ambulancën. E ka nga sikleti i vjedhjeve thonë mjekët. Është një gradë më lart se stresi.

Një ditë Jani, mësuesi i fshatit shkoi për vizitë. Kur pa kudo plot korniza me numin 2 guxoi dhe e pyeti.

-Se unë ia kam parë hajrin. Nuk luftoj asnjëherë të jem 1. Se po qe 1-sh duhet djersë e duhen bythë. Ndaj rri pas 1-shit. I servilosem atij dhe e zhvat.

Kështu ia bëra Niko Lesit te Koha Jonë. Sa u bëra i njohur, m?u afrua Nano. E braktisa Nikon. Ika te Nano, ai 1-sh,unë 2-sh. E pashë që ai po thyente qafën. Më duhej një 1-sh. Afrova Ramën. Bëhu kryetar i PS-së, e nxita. Je trap, më tha. Se dhe Rama është gatuar si unë, i specializuar për 2-sh. Por ia doli se grumbulloi pasuri te bashkia.

Isha mirë me të se vazhdoja 2-shi të isha unë. Deri sa një ditë m?u ngrit mendja dhe thashë, pse mos bëhem unë 1-sh? E atje gabova.

Si gaforrja që donte të ecte para kur është mësuar të ecë mbrapsht. Me ?Libra? theva qafën. Vrapova te Top-i. Vjollca, pronarja 1-sh, unë 2-sh. Deri sa më futi shkopin te vendi. Tani po kërkoj 1-sh që t?i ngjitem si 2-sh.

-E ke gjetur?-e pyeti mësuesi.

-Po. Do jem unë 1-sh, më tha gruaja.

-Do pranosh?

-Po. Se ajo ka shumë pasuri. Sa t?ja përlaj edhe asaj e pastaj do kërkoj një 1-sh tjetër.

Lajmet e fundit nga