LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bibilushi i Dardhës hyn në fjalorin e Gjuhës Shqipe

22 Prill 2022, 08:27, Satire Politike CNA

Ai nuk dinte gjë dhe as shpresonte se do e korrte edhe këtë fryt, por kur po dëbonte me shkop ca qenër, që po i lehnin te dera dëgjoi zilen e celularit.

E merrnin nga Tirana:

-Urime, Arben.

-Përse mo?

-Emrin tënd e kanë futur te Fjalori i Gjuhës Shqipe.

-E kush ma bëri këtë nder?

Nga zëri kuptohej që ndjehej i lumtur. Le të pëllcasin kolegët e Top-it,u futa dhe në Fjalor.

-Më thanë që ka insistuar fshati. Ata dërguan një letër në Institut ku shpjegonin pse ?Bibilushi?është emër që duhet futur si zë në fjalor.

Nuk duroi dhe hapi internetin.

Futi emrin e tij dhe i doli. Ah,sa u gëzua. Po pak, ca sekonda. Se në Fjalor shkruhej kështu:

-Bibilush/i,emër,përdoret në Dardhë,Arrëz,e në plot fshatra të Korçës.

Si sinonim për grabitës,mashtrues,hajdut,intrigant, i pabesë,shpifës,gënjeshtar,hileqar?

Nuk vazhdoi më.

U tërbua dhe u zotua që Bertit, komshiut që i dha këtë lajm, do ia përlante këto ditë rrugën para shtëpisë së tij.

Do i vendoste tra dhe do i kërkonte 5 euro për çdo hyrje në banesë./CNA.al

Bibilushi fut veten e tij në Kodin Rrugor të Republikës

Arben Bibilushi kumtesë në Kongresin e Partisë/ Si fitojmë ne plehrat

Bibilushi do xhirojë filmin ?Beni vjedh vetë?

Bibilushi do krijojë partinë ?Fletorja?

Bilbilushi shpall kandidaturën për President

Bibilushi, si veteran lufte

Bibilushi çon në shtëpi një portret të Sali Berishës

 

Lajmet e fundit nga