LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Komisioni i Sigurisë rrëzon dekretin e Metës për shtetësinë

9 Shtator 2020, 09:52, Politikë CNA
Komisioni i Sigurisë rrëzon dekretin e Metës për

Dekreti i presidentit Ilir Meta për ligjin për shtetësinë është rrëzuar. Ky vendim është marrë nga Komisioni i Sigurisë.

Kreu i shteti ktheu për rishqyrtim në Kuvend ligjin për shtetësinë më 15 Gusht me argumentin se mbart dispozita problematike që cenojnë parimet kushtetuese, të drejtat e liritë themelore të shtetasve, si dhe kompetencat kushtetuese të Presidentit të Republikës.

Sipas presidentit, ky ligj ngatërron konceptin e ?fitimit? të shtetësisë shqiptare, si një e drejtë kushtetuese e patjetërsueshme e çdo njeriu që lind brenda territorit të Republikës së Shqipërisë, apo nga paraardhës shqiptarë. CNA.al

Lajmet e fundit nga