LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Mazhoranca në disavantazh”/ Gjekmarkaj: Rama po tenton të spostojë frikë në kampin opozitar

8 Shtator 2020, 16:58, Politikë CNA

?Kryeministri ka minuar 5 qershorin?. Kështu deklaroi analisti Agron Gjekmarkaj, teksa ka komentuar situatën politike.

Gjekmarkaj pretendon se kryeministri Edi Rama e ka betejë për jetë a vdekje mandatin e tretë dhe ajo që dëmtohet është demokracia.

Analisti pretendon se Rama po provokon opozitën dhe po kërkon të spostojë frikë në kampin opozitar.

?Ka shumë rëndësi mbajtja e zgjedhjeve. Kryeministri ka minuar 5 qershorin. Edi Rama e ka betejë për jetë a vdekje mandatin e tretë dhe ajo që dëmtohet është demokracia. Prandaj unë nuk shoh klimë besimi për të krijuar sistem garancish. Sërish besoj se ka klimë mos-besimi, që do peshojë si gur mbi zgjedhjet e ardhshme, që do jenë besoj të diskutueshme.

Kryeministri nuk më duket i qartë nëse do të hapen listat. Rama do të krijojë sa më shumë konfuzion, që të vendosë në vështirësi opozitën. Rama po provokon opozitën. Por, opozita duhet të merret me qytetarët dhe me garancitë që iu jep shtresave shoqërore, për të pasur ekonomii dhe reflektim të thellë për të kaluarën. Rama kërkon të spostojë frikë në kampin opozitar?, tha Gjekmarkaj.

Sipas tij, opozita është në avantazh sepse janë 8 vjet që maxhoranca është në pushtet dhe janë shumë gabime të bëra në qeveri.

Ndërsa për ndryshimet në qeveri, Gjekmarkaj deklaroi në News 24 se ato vijnë si shkak i papërgjegjshmërisë.

?Mendoj se kryeministri ka papërgjegjshmëri në emërimin e ministrave dhe e dyta ministret kanë problematike. Nuk e di sesi ministrja e Arsimit mund të thotë që unë do të largohem. Është problem edhe ky patriotizmi folklorik për të marrë persona nga Kosova, kur ndryshojnë disi gjërat. Rama ka marrë votat me të tjera persona. Edi Rama thjesht do të shkaktojë habi me ministra nga Kosova, nuk i ka interesuar shumë mënyra sesi ata do të qeverisin.

Nëse ikën Shahini, është papërgjegjshmëri. Dështimet kryesore i bien Edi Ramës. Është Rama ai që ka miliona euro borxhe, është ai që shkatërron mediat. Rama ka zgjedhur ca kukulla që dalin disa kohë dhe harrohen, sepse një pjesë e tyre janë anonim. Ne e dimë se Edi Rama e ka përdorur TVSH si zë të qeverisë. Rama do të spostojë vëmendjen nga debatet publike reale?, theksoi analisti./ CNA.al

Lajmet e fundit nga