LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

PAA leksion Ramës/ Qëndrimet inatçie ndaj BE-së vonojnë integrimin

8 Shtator 2020, 12:52, Politikë CNA

Partia Agrare Ambientaliste akuzon kryeministrin Edi Rama se me qëndrimet e tij po vonon integrimin e vendit në BE.

Në një deklaratë për mediat, PAA thekson se plotësimi i Kushteve të BE-së për çeljen e negociatave vazhdon të zvarritet çka konstatohet edhe nga mos-garantimi i frymës gjithë-përfshirëse të Marrëveshjes së 5 Qershorit 2020 në ndryshimet në kuadrin ligjor për zgjedhjet. Këto ndryshime nuk u konsideruan prioritare as nga Rama dhe as nga Kuvendi i Shqipërisë në sesionin e ri të Kuvendit të Shqipërisë.

Sipas PAA, Rama kërkon të mbulojë padijen, papërgjegjshmërinë, lidhjen me krimin, arrogancën dhe babëzinë e tij qeverisëse me retorikë nacionaliste.

?Qëndrimet inatçore të Ramës ndaj BE-së për kritikat e saj për keq-qeverisjen e vendit, lidhjen e politikës me krimin, dëmtimin rëndë të demokracisë funksionale dhe prekjen e qeverisë së tij nga korrupsioni dhe kapja e shtetit po dëmtojnë dhe vonojnë integrimin e Shqipërisë në BE.

Plotësimi i Kushteve të BE-së për çeljen e negociatave vazhdon të zvarritet çka konstatohet edhe nga mos-garantimi i frymës gjithë-përfshirëse të Marrëveshjes së 5 Qershorit 2020 në ndryshimet në kuadrin ligjor për zgjedhjet. Këto ndryshime nuk u konsideruan prioritare as nga Rama dhe as nga Kuvendi i Shqipërisë në sesionin e ri të Kuvendit të Shqipërisë.

Rama kërkon të mbulojë padijen, papërgjegjshmërinë, lidhjen me krimin, arrogancën dhe babëzinë e tij qeverisëse me retorikë nacionaliste.

Jo vetëm Shqipëria por çdo vend i Ballkanit Perëndimor dhe gjithë rajoni në tërësi, mund të reduktojnë dhe eliminojnë risqet e rritjes së ndjenjave nacionaliste, radikale dhe ekstremiste në ringjallje vetëm duke:

(i) garantuar integrimin euro-europian;

(ii) demokracinë funksionale;

(iii) shtetin e të drejtës dhe

(iv) dinjitetin ekonomik të shqiptarëve

Pavarësisht demagogjisë nacionaliste, vonesave dhe pengesave të Ramës, angazhimi kontributiv në aleancën euro-atlantike dhe integrimi i plotë në këto aleanca mbetet një prioritet i përhershëm i kombit shqiptar.?-thuhet në deklaratë.

Lajmet e fundit nga