LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Shpërthen” anëtari i Këshillit Kombëtar/ PD po çon vendin drejt një krize pa kthim

29 Prill 2018, 11:44, Aktualitet CNA

Pas Eduart Selamit, një tjetër kritik i ka dhënë një ?shuplakë? Lulzim Bashës.

Anëtar i Këshillit Kombëtar të PD ?së Edvin Kulluri  ka dhënë alarmin se Basha po e çon PD ?në drejt rrënimin, në këmbim të fuqizimit të vetes si kryetar i Partisë.

?Kam ardhur sot këtu për një status përbashkues. Ky Kuvend duhet të kishte si qëllim miratimin e një statuti të ri si një komtratë të re mes demokratëve për të zgjidhur çështjen aktuale të përçarjes së partisë. Prandaj bashkë me zonjën Harxhin propozuam një prokjekt ?statut?, ka thënë Kulluri, i cili ka nanvizuar edhe pikat e propozimit të tyre, siç është ndarja e institucioneve të partisë në tre degë.

?Në propozim tonë Kuvendi dhe Këshilli kombëtar duhen zvogëluar në numër. Ne propozojmë një qeveri me numër të vogël, ndërsa nuk e zbatojmë vetë këtë praktikë. Duhet të ketë kufizim të numrit të anëtarëve me të drejtë vote. Si Kuvendi dhe Këshilli duhet të kenë një kryetar të zgjedhur me shumicë të thjeshtë në mnëyrë që mos të ketë plotfuqishmëri kryetari i partisë. Meqenëse nuk u pranua nga gupi i punës, vendosja në statut e dorëheqjes së kryetarit të partisë në rast të humbjeve të zgjedhjeve, atëherë të vendosim shkarkimin me propozim siç parashikon kushtetuta për mocionin për kryeministrit?, ka thënë më tej Kulluri.

Ky i fundit ka qenë tejet i ashpër me Bashën.

?Ne nuk po frymëzojmë dot demokratët dhe jo më shumicën e pavendosur. Keni përgjegjësi ndaj këtyre njerëzve që i kanë dhënë PD -së gjithçka. Rruga  e PD ?së, po e çon vendin drejt një krize pa kthim.

Nuk mund të na besojnë shqiptarët kur kërkojmë largimin e  Ramës kur vetë PD vepron në arbitraritet?, ka thënë Kulluri./CNA.al

Lajmet e fundit nga