LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama flet për arrestime/ Ilir Meta dhe “Eskobarit i Ballkanit”, drejt prangave?

29 Prill 2018, 10:01, Aktualitet CNA

Kryeministri Edi Rama në një intervistë të gjatë për mediat gjermane ka folur në lidhje me arrestimin e te ashtuquajturit ?Escobar i Ballkanit?, ndërsa nuk kanë munguar edhe pyetjet për arrestimin e Presidentit Ilir Meta.

Në lidhje me arrestimin e Klement Balilit, kryeministri Rama ka thënë: ?Unë nuk e di nëse ai vërtet e mban atë nofkë. Ai është një kriminel i kërkuar dhe ne jemi duke punuar me organizatat ndërkombëtare. Por ju lutem gjithashtu mendoni Escobarin e vërtetë. Ai nuk u kap për pak javë. Është e lehtë të vendosësh një vulë në një vend nga disa shembuj të izoluar?.

Sipas gazetës shqiptare, që ka përkthyer intervistën, pyetjes se a duhet të arrestohet presidenti Ilir Meta, Edi Rama i ka dhënë këtë përgjigje: Unë nuk dua të flas për raste individuale. Do të doja të flisja për një sistem gjyqësor në të cilin të gjithë duhet të përgjigjen për veprimet e tyre- qoftë Ministri, Presidenti apo Kryeministri,

Pjesë nga intervista

Edi Rama: Jo i jashtëzakonshëm. Ne jemi një vend i vogël. Ne sjellim përulësi dhe vendosmëri. Ne jemi gjithmonë në vijë të parë kur bëhet fjalë për politikën e jashtme evropiane. Ne marrim pjesë në çdo mision të NATO-s. Ne besojmë në këtë projekt. Por për ne nuk është aq e lehtë sa edhe për vendet e tjera. Bashkimi me BE-në do të thotë që ne të largohemi përgjithmonë nga koha e luftës në Kosovë.

Ka anëtarë që po avancojnë dhe ata që duan të konsolidohen. Si do të sillet Shqipëria kur vjen fjala, për shembull, për një sistem kuotash për shpërndarjen e drejtë të refugjatëve?
Edi Rama: Unë them në çdo rast, edhe nëse ekziston një sistem kuotash, ne do të bëjmë pjesën tonë. Shqipëria ka një histori krenare sepse ka shpëtuar kaq shumë hebrenj gjatë Luftës së Dytë Botërore. Gjatë spastrimit etnik në luftën e Kosovës, 500.000 refugjatë erdhën tek ne. Nuk ishte lojë e fëmijësh, por ne e bëmë dhe do ta bëjmë përsëri në çdo rast. Ne aktualisht po mbrojmë mijëra opozitare nga Irani. Për të hapur dyert tona për njerëzit në nevojë është pjesë e ADN-së tonë.

Shqipëria është ndër ato vende që flasin jashtë për përparime të mëdha në krijimin e një fondi monetar dhe një union bankar, siç kërkohet nga presidenti francez Emmanuel Macron?

Edi Rama: Këto janë ide të mëdha.

Po në lidhje me shpenzimin e dy përqind të produktit të brendshëm bruto në NATO dhe ndërtimin e një ushtrie evropiane?

Edi Rama:Ne tashmë shpenzojmë dy për qind të prodhimit tonë të brendshëm bruto në NATO ?

Po në lidhje me ushtrinë evropiane?

Edi Rama: Kjo duhet së pari të lindë. Ne gjithmonë i përmbushim detyrimet tona.

Pra, pa marrë parasysh se ku shkon Europa, Shqipëria ku është?

Edi Rama: Europa tashmë po shkon në drejtimin e duhur, nuk kam asnjë dyshim për këtë. Nuk ka drejtim të gabuar: komuniteti është në një proces të përhershëm të reformës.

Kancelarja Angela Merkel tha para takimit të se ende ka shumë për të bërë për Shqipërinë, veçanërisht në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit.

Edi Rama: Ne ende kemi shumë për të bërë në çdo sektor.

Për të huajt ndonjëherë është vështirë të imagjinohet se Shqipëria është në gjendje ta bëjë këtë. Ka disa shembuj, si: Zoti më i famshëm i drogës në vend, nofka e tij është ?Escobar i Ballkanit?. Klement Balili, ende i lirë. Si mund të ndodh kjo?

Edi Rama: Së pari, le të flasim për atë që kemi bërë tashmë për drogën. Ajo që kemi arritur në katër vitet e fundit, askush nuk e ka imagjinuar në ëndrrat e tij më të egra. Ne kishim problemin e përhapur të kultivimit të kanabisit në vend. Lazarati ishte si një rajon autonom i kultivimit të kanabisit. Dhe policia nuk kishte interes të përfshihej. Por ne e bëmë atë. Shqipëria nuk është dhe nuk do të jetë më një vend ku kanabisi rritet ose tregtohet.

Po në lidhje me ?Escobarin e Ballkanit??
Edi Rama: Unë nuk e di nëse ai vërtet e mban atë nofkë. Ai është një kriminel i kërkuar dhe ne jemi duke punuar me organizatat ndërkombëtare. Por ju lutem gjithashtu mendoni Escobarin e vërtetë. Ai nuk u kap për pak javë. Është e lehtë të vendosësh një vulë në një vend nga disa shembuj të izoluar.

Më lejoni t?ju jap një shembull tjetër: Presidenti juaj Ilir Meta konsiderohet i korruptuar. Ka material video që tregon atë duke u përpjekur të manipulojë tenderët publikë. Dhe gjyqësori shqiptar nuk e trajton më tej problemin.

Edi Rama: Nëse partnerët tanë në Evropë na thonë se duhet të dorëzojmë kur bëhet fjalë për rastet e profilit të lartë të korrupsionit, ato janë, natyrisht, të drejta. Kjo është arsyeja pse ne e pastrojmë sistemin tonë të drejtësisë. Çdo gjyqtar dhe prokuror duhet të dëshmojë se pasuria e tij është e ligjshme. Ai duhet të provojë se vendimet e tij të mëparshme ishin me integritet dhe se ai i përmbush kërkesat për të qenë pjesë e sistemit tonë të ri. Reforma e sistemit tonë gjyqësor nuk ekziston vetëm në letër. Ajo është realitet.

Ilir Meta është ende president. A do të ndryshojë ndonjë gjë në të ardhmen e parashikueshme?

Edi Rama: Unë nuk dua të flas për raste individuale. Do të doja të flisja për një sistem gjyqësor në të cilin të gjithë duhet të përgjigjen për veprimet e tyre- qoftë Ministri, Presidenti apo Kryeministri.

A ka një alternativë jashtë BE-së për Shqipërinë?

Edi Rama: Shpresoj që kjo pyetje të mos bëhet kurrë. Kjo do të ishte një makth.

Një qasje ndaj Rusisë apo Kinës do të ishte një makth?

Edi Rama: Juncker ka të drejtë. Nuk mund të përballojmë edhe një luftë.

Çfarë do të thotë?

Edi Rama: Pyete Juncker, unë pajtohem me të.

Presidenti i Komisionit Evropian Jean-Claude Juncker ka paralajmëruar për tensione të reja në Ballkan.

Edi Rama: Ajo që e mban Ballkanin të qetë dhe bashkëpunues është perspektiva e anëtarësimit në BE. Nëse kjo perspektivë është zhdukur ? Njerëzit ende janë duke ruajtur armët nën shtretërit e tyre.

 

Lajmet e fundit nga