LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Alarmon deputetja demokrate/ 67 000 biznese u mbyllën në pesë vitet e fundit

29 Prill 2018, 09:15, Aktualitet CNA

Deputetja e PD-së, Jorida Tabaku, gjatë fjalët së saj në Kuvendin Kombëtar të PD ?së,  tha se 67 000 biznese në pesë vitet e fundit kanë mbyllur qepenat dhe se kjo situatë nuk mund të tolerohet më.

?Sot jemi mbledhur në këtë sallë përfaqësues të forcës politike opozitare më të madhe në Shqipëri dhe me shumë mundësi forcës politike më të dashur ndër shqiptarë, të ngritur mbi vlerat më të larta; si liria dhe mundësitë e barabarta për të kryer biznes.

Jemi partia politike që përfaqësojmë më së miri sipërmarrjen dhe zhvillimin ekonomik të shëndetshëm, lirinë dhe zbatimin e ligjit, ndërtimin e një ekonomie të fortë dhe punësimit.

Kemi qenë ne forca e parë politike që kemi hedhur themelet për të ngritur një ekonomi të lirë pasi gjetëm një Shqipëri të rrënuar, kjo nuk është pak. Ndaj sot jemi përballë jush për te kërkuar që të zgjedhim të ardhmen dhe jo të tashmen që qeveris si vazhdim i katër viteve të shkuara.  Ne, nuk kemi më kohë!?, ka thënë Tabaku.

Sipas saj janë mbi 200 mijë shqiptarë që janë larguar këto vite nga vendi ynë, potencial për një komb që ka mundësinë të krijojë një ekonomi të shëndetshme dhe të prodhojë.

?Mund të jenë shumë arsyet që bashkëkombësit tonë largohen, por jam e bindur që më kryesorja lidhet me mungesën e lirisë. Kam dëgjuar në këto katër vite e pak sipërmarrës që nuk ankohen vetëm nga taksat e larta që u imponohen për vit nga qeveria, ato tanimë kanë nisur të ankohen për dhunën e vazhdueshme që qeveria ushtron në kontrollet tek bizneset e tyre. Arrogancën e pakuptimtë që qeveria përmes institucioneve ushtron mbi bizneset që përditë e më shumë po përkulen nga goditjet fiskale që po marrin, nga gjobat e papërballueshme me të cilat po ndëshkohen.

Sot, ato nuk kanë lirinë as për të shprehur mendimet e tyre sepse frika se nesër qeveria me ushtrinë e saj të tatimorëve do të vijë të gjobisë biznesin është po aq e madhe sa në vitet 1991?, ka thënë më tej Tabaku.

Sipas saj zotimi i PD ?së për taksa me të ulëta janë bazat për të zhvilluar një ekonomi të shëndetshme dhe për t?i rikthyer lirinë biznesit duke e mbajtur larg tiranisë së qeverisë dhe arbitraritetit të saj.

?Ne besojmë që vendosja e TVSH-së tek bizneset e vogla do të thellojë akoma më shumë krizën e konsumit dhe problemin e informalitetit dhe do të rëndojë kostot e biznesit. Ndaj do ta heqim atë në ditët e para të qeverisjes.

Ne jemi të bindur se stabiliteti fiskal mund të arrijnë nëse biznesi taksohet më pak dhe qeveria shpenzon më me eficencë dhe jo duke angazhuar paratë e taksapaguesve për sheshe e qendra qytetesh ku askush nuk jeton më.

Partia Demokratike është e bindur se liria e sipërmarrjes i jep një shans të munguar deri më sot bizneseve të vogla që po ndëshkohen sot për interesin e një grushti biznesmenësh që duan ekzistencën e një tregu të kontrolluar dhe jo lirisë së tij?, ka thënë ndër të tjera Duma./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga