LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Aktiviteti fizik që përmirëson funksionimin e trurit

21 Prill 2015, 06:29, Lifestyle CNA

Atletët, të cilët pregatiten dhe trajnohen për të marrë pjesë në një maratonë janë në formën e tyre më të mirë fizike, por jo vetëm. Përveç se arrijnë të kenë një fizik rezistent, siç duket, ata fitojnë një inteligjencë mbi mesataren. Ky përfundim ka dalë nga kërkuesit e Salk’s Gene Expression Laboratory, sipas së cilëve, vrapimi stimulon një sërë muskujsh të lidhura ngushtësisht me disa funksione të trurit, siç është memoria dhe nxënia. Gjithçka realizohet falë një proteinë që quhet ERR? dhe lidhet me prodhimin e estrogjenit. ?Vrapimi krijon një lloj energjie e cila shkon drejtpërdrejt në vendin që duhet të shkojë, pra në zemër, tru dhe muskuj?,- shpjegon lideri i kërkimit, mjeku Ronald Evans. Sipas tij, këto pika nevralgjike kanë nevojë për një dozë energjie e cila është në gjendje të formojë neurone të reja, pra njëkohësisht edhe kujtime të reja. Studimi tregon se proteina ERR?, prezenca e së cilës në tru ishte vënë re edhe më parë nga shkencëtarë të tjerë, aktivizon qelizat e trurit që janë përgjegjëse për proceset metabolike dhe është e lidhur ngushtësisht me kontrollin e niveli të yndyrnave dhe sheqernave. ?Fillimisht mendonim se proteina ERR? kishte të njëjtin efekt në të gjitha pjesët e trupit, ndërsa zbuluam se në tru ajo vepron në mënyrë tjetër?,- shpjegon mjeku. E thënë ndryshe, vrapimi stimulon prodhimin e kësaj proteina, e cila është e aftë jo vetëm të djegë yndyrnat në trup, por edhe sheqernat në tru. Ndaj, nëse jeni duke kaluar një periudhë veçanërisht stresuese, merreni në konsideratë idenë e vrapimit dhe nëse tashmë e bëni prej kohësh, kthejeni në një veprim rutinë të përditshmërisë suaj.

18:00 Lifestyle

Sharmantja Donaldson

Si një prej ikonave të bukurisë dhe modës ajo rrezaton elega...

Lajmet e fundit nga