LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Si ndikon celulari në shëndetin e njeriut

20 Prill 2015, 20:35, Lifestyle CNA

Celulari është një pajisje teknologjike i cili ka një ndikim të rëndësishëm në shëndetin tonë mendorë. Sipas një studimi të bërë nga Samiti Botëror të Inovacionit në Shëndetësi, në Mbretërinë e Bashkuar 1 në 4 persona përjetojnë probleme të shëndetit mendor.

Këto sëmundje shpesh mund të jenë të pashërueshme duke i lënë njerëzit me pasoja për gjithë jetën.

Stërvitja, meditimi, praktikimi i artit shpesh shihen si rrugëzgjidhje për këto probleme. Por, a ka mënyra të tjera alternative për kurimin e problemeve mendore? Gjithashtu telefoni celular mund të përdoret për të bërë terapi në grup. Edhe pse nuk je i pranishëm, pacientët mund të marrin një mbështetje e madhe, madje edhe shërim.

Një shembull vjen nga kompania suedeze ?Tool Shop?, e cila ka krijuar një program të quajtur ?Viary? për njerëzit e prekur nga depresioni. Ky program vëzhgon pacientët gjatë aktivitetit ditor dhe në këtë mënyrë terapisti njihet me problemet e pacientit duke e ndihmuar në zgjidhjen e tyre.

18:00 Lifestyle

Sharmantja Donaldson

Si një prej ikonave të bukurisë dhe modës ajo rrezaton elega...

Lajmet e fundit nga