LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Alergjik nga bari dhe lulet? Mënyra për ta luftuar

20 Prill 2015, 13:37, Lifestyle CNA

Në veçanti për sa u përket alergjive respiratore, faji është i poleneve, ose i qelizave riprodhuese mashkullore të prodhuara nga bimët gjatë lulëzimit të tyre, pra nga marsi në shtator. Sapo thithen, polenet identifikohen nga antitrupat IgE të sistemit imunitar si elemente të dëmshme dhe kështu lindin reaksionet alergjike. Shenjat e mësipërme mund të shoqërohen me: dobësi trupore, dhembje koke, ankth etj.

Si ta luftojmë alergjinë/ Padyshim që ka shumë medikamente, por më e shëndetshme për trupin tuaj, por edhe për ambientin është që të përdorni produkte natyrale. Këshillohuni me mjekun specialist sa më parë, sepse kura me medikamente ndryshon nga individi në individ. Mënyra më e mirë për të shmangur përkeqësimin e gjendjes së alergjisë është shmangia e kontaktit me shkaktarin kryesor të saj që janë polenet e luleve. Rekomandohet që këta persona të lajnë shpesh duart, fytyrën dhe sidomos flokët, për të larguar polenet që mbeten në trup. Po ashtu duhet të shmangen shëtitjet dhe qëndrimet në mjedise që kanë lule, bar apo pemë.

Ushqimet/ Në fakt disa ushqime mund të kenë efekt negativ tek alergjia. Domatet, agrumet, pjepri, pjeshka, qershia, kumbulla, kivi, bajamet, birra dhe drithëra janë disa nga ushqimet që duhet të shmangen, pasi këto bëhen protagonistë të alergjisë së avancuar. Ndaj ju këshillojnë të hani mirë, nëse dëshironi të përballoni alergjinë e kësaj stine.

Lajmet e fundit nga