LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kryeqytetet europiane/ Arti dhe kultura falas

20 Prill 2015, 17:46, Lifestyle CNA

Kryeqytetet evropiane, nga Roma në Londër, të pasur në art dhe kulturë dhe ku çdo kuriozitet është i realizueshëm, sa herë dhe i lirë.

Londër – Muzetë e kryeqytetit britanik janë ndër më të bukurit në botë dhe janë shumë të lirë. Një nga vendet më të vizituara turistike gjatë udhëtimit janë : Galeria Kombëtare, Muzeu i famshëm britanik, Muzeu Historik Natyror dhe Muzeu Victoria & Albert të cilët mund ti vizitoni pa qenë nevoja për të paguar. Kuriozitet absolut është edhe Muzeu i Shkencave ku vizitorët zbresin me forca të blinduara për të vëzhguar evolucionin njerëzor përmes syve të kafshëve të vogla.

Paris – Çdo e diel e parë e muajit shumica e muzeumeve të mrekullueshme të Parisit mund të vizitohen falas: në mesin e tyre bën pjesë edhe Muzeu d’Orsay (zakonisht për një tarifë prej deri në 11 euro), Qendra Pompidou (për një tarifë prej deri në 13 Euro) dhe Muzeu i famshëm i Louvret ku zakonisht vizitohet për një tarifë prej deri në 12 euro. Pa pagesë përfshihet e diela e parë e çdo muaji nga tetori deri në mars.

Madrid – Muzeu Prado i mrekullueshëm me kryeveprat e saj mund ta vizitoni falas (në vend të shpenzimeve 14 ?) nga e hëna deri të shtunën. Muzeu Arkeologjik Nacional, është i lirë të shtunën nga dhe të dielën në mëngjes. Museo Nacional Centro de Art Reina Sofia dhe kryevepra nga Picasso dhe Dali janë të arritshme dhe të lira të hënën.

Vjenë ? Pallati Schönbrunn, është një vend që UNESCO e ka shpallur  vend të Trashëgimisë Botërore dhe një nga atraksionet më të vizituara në Vjenë. Turistët mund të gëzojnë një shëtitje në kopshte të bukura, dikur përdorim ekskluziv për perandorët. Ndërsa në Gloriette, pamje është me të vërtetë e veçantë, mund të shohësh gjithë kështjellën dhe Vjenën duke shijuar një festë për sytë e tu pa kosto.

Amsterdam – vizitë e lirë e katit përdhes të Muzeut të Filmit Syri dhe Universitetit Vrije me kopshtin e saj  botanik me mbi 6000 specie, një vend i shenjtë për bimë të rralla dhe të rrezikuara.

Berlin – Një nga atraksionet më interesante të kryeqytetit gjerman të Berlinit është Galeria East Side, galeri arti e pazakontë dhe unike që ruan pjesën më të gjatë të murit të Berlinit, e mbuluar me copa të artit nga më shumë se 106 artistë ndërkombëtarë.

Romë – Ju mund të vizitoni Muzeun e Vatikanit. Dhe për ata që duan artin por pa paguar një pasuri për bileta hyrëse, Roma ofron mundësinë të admirojnë kryeveprat: të tilla si Raphael dhe Caravaggio në kishën e Sant ‘Agostino, piktura të tjera nga Caravaggio në St Louis të Francës dhe në Santa Maria del Popolo. Dhe në qoftë se bukuria e antikitetit klasik janë të pavlefshëm, një turne i Forumeve Imperial kushton 12 Euro; por pamje spektakolare mund të kishte nga Kapitol. E lirë, është edhe vizita e Panteonit mbresëlënës për të marrë një shans në gojën e së Vërtetës.

Lajmet e fundit nga