LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Për të gjitha nënat e ardhshme/ Sa kafe duhet të konsumoni gjatë shtatzënisë

23 Qershor 2022, 20:55, Lifestyle CNA
Për të gjitha nënat e ardhshme/ Sa kafe duhet të konsumoni
Foto ilustruese

Shtatzënia është një kohë kur grave u kërkohet t'i kushtojnë më shumë vëmendje se zakonisht shëndetit, stilit të jetesës dhe dietës së tyre. Dhe pikëpyetja më e madhe në këtë periudhë është nëse mund të pijnë kafe dhe sa kafe duhet të pijnë.

Gjinekologët këshillojnë se një filxhan kafe në ditë është i lejueshëm ose 150-200 miligramë kafe.

Kjo varet dhe nga sasia e kafeinës që mund të ketë një filxhan kafe. Ndaj, si një alternativë e kafes mund të konsumoni kafe pa kafeinë. Por mos harroni se kafeina mund të gjendet edhe tek ushqimet dhe pije të tjera si çaji, çokollata dhe pije energjike.

Kafeina e tepërt gjatë shtatzënisë mund të shkaktojë probleme me rritjen dhe zhvillimin e foshnjës./ CNA.al

Lajmet e fundit nga