LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Çfarë duhet të keni parasysh kur udhëtoni?/ Disa këshilla

23 Qershor 2022, 16:21, Lifestyle CNA
Çfarë duhet të keni parasysh kur udhëtoni?/ Disa
Foto ilustruese

Për të shijuar pushimet verore duhet të përgatisni dhe të mendoni shumë gjëra. Falë  udhëtimeve ju mund të njiheni me kultura të ndryshme, të eksploroni vënde të tjera si dhe  të përjetoni aventura të reja. Udhëtimi ju bën më social dhe ndikon në rritjen e vetëbesimit tuaj. Nëse doni të shijoni në maksimum udhëtimin tuaj duhet të merrni disa masa para se të niseni. Sugjerimet e mëposhtme që kemi renditur për ju mund t’iu vijnë në ndihmë.

Mos vononi planin tuaj

Asnjëher nuk ka një kohë të duhur për pushime. Mos prisni kohën e duhur për pushime pasi nuk ka një kohë të duhur. Koha e duhur është pikërisht tani.

Filloni me udhëtime të shkurtra

Nëse do të udhëtoni vetëm për herë të parë sugjerohet që të bëni udhëtime të shkurtra.

Ruani paratë tuaja më shumë se në një vend

Edhe pse keni një shumë të caktuar parash në portofolin tuaj mbani disa para në një xhep të fshehur apo dhe në çantë pasi ato mund të vidhen ose të humbasin.

Bëni pushime kur sezoni mbaron

Bëni planet tuaja të udhëtimit në fund të sezonit, jo gjatë pikut të sezonit pasi çmimet në këtë kohë do të jenë më të larta.

Merrni sigurim shëndetësor

Në udhëtim një ndër pikat që duhet marrë parasyshë ëshë edhe shëndeti. Ndaj dhe duke marrë sigurimin e udhëtimit ju mund të mbuloni shpenzimet më lirë dhe më me pak stres.

Kurseni në akomodimin tuaj

Në vend të hoteleve të shtrenjta ju mund të zgjidhni bujtina ose kampe në zona të sigurta.

Lini hapësirë për planë spontane

Sigurisht, në planet tuaja të udhëtimit, është mirë të keni një ide të përgjithshme paraprakisht për vendet që duhet të vizitoni dhe gjërat për të bërë. Por mos  harroni të lini hapësirë edhe për planet e çastit. Ndonjëherë falë këtyre çasteve mund të përjetoni aventura të paharrueshme./ CNA.al

Lajmet e fundit nga