Kujdes, mos i merrni ato!/ Vitaminat nuk kanë efekt

23 Qershor 2022, 14:43, Lifestyle CNA
Kujdes, mos i merrni ato!/ Vitaminat nuk kanë efekt
Foto ilustruese

“Fokusohuni në dieta të pasura dhe në aktivitete fizike. Mos merrni vitamina, ato nuk kanë asnjë efekt në trupin tuaj”.

Në këto rezultate kanë arritur disa shkencëtarë amerikanë. Sipas një studimi ku morën pjesë 700,000 persona, suplementet si vitaminat minerale apo multivitaminat nuk ju mbrojnë nga kanceri dhe sëmundjet e zemrës. Madje, ato nuk kanë asnjë ndikim në trupin tonë.

Për këtë arsye është më e dobishme për shëndetin që të pasurojmë dietën me baza bimore, si dhe të bëjmë ushtrime fizike në mënyrë të rregullt.

Kjo do të zvogëlojë rrezikun për kolesterol të lartë, kancer të gjirit, si dhe për shumë sëmundje të tjera./ Përkthyer dhe përshtatur nga CNA.al.

Lajmet e fundit nga