LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Marrëveshja për emigrantët/ Kryebashkiakja me origjinë shqiptare: Italia arrogante, nuk guxon me një vend tjetër

9 Nëntor 2023, 17:44, Politikë CNA

Marrëveshja për emigrantët/ Kryebashkiakja me origjinë

Kryebashkiakja  me origjinë shqiptare e Partisë Demokratike në Pieve di Cadore (Belluno), Sindi Manushi ka folur lidhur me marrëveshjen Shqipëri-Itali për emigrantët.

Ajo thotë se Italia nuk do t’i kërkonte diçka të tillë ndonjë shteti në bllokun perëndimor. 

“Nuk mendoj se Italia do t'i kishte lejuar ndonjëherë vetes t'i kërkonte diçka të tillë ndonjë shteti në bllokun perëndimor. A do të kishte pasur ndonjëherë guximin të kërkonte një copë tokë dhe sovranitet, për shembull, nga Gjermania?”.

Ajo madje shprehet se Italia është treguar arrogante pasi një gjë të tillë nuk do të kishte guxuar ta bënte me një vend tjetër.

“Marrëveshjet nuk i di në detaje, por në thelb shteti italian merr një pjesë të sovranitetit të një vendi të tretë dhe autonom dhe ndërton dy struktura që do të paguhen dhe menaxhohen me shpenzime totalisht të përballuara nga Italia. Më tej, emigrantët që Shqipëria nuk mund t'i riatdhesojë do të kthehen në Itali. Pra, sa më shumë të udhëtoni, aq më shumë kosto. Nuk e kam kuptuar ende logjikën e kësaj dhe më duket e neveritshme që Rama pranoi të heqë një pjesë të sovranitetit mbi territorin e tij”.- ka thënë Manushi për gazetën italiane “Corriere delle ALPS”.

Sipas saj kjo marrëveshje nuk do ti japë zgjidhje problemit të emigrantëve por vetëm sa do të rrisë kostot.

“Çfarë mendoj unë si shqiptare dhe emigrante, përshtypja është negative, sepse nga pikëpamja praktike nuk do të zgjidhë asgjë. Është një zgjidhje paliative, një lëvizje që shkakton sensacion, por nëse dhe kur do të ndërtojnë dy strukturat në Shqipëri, nuk do të ketë asnjë përfitim për ne këtu në Itali: emigrantët do të vazhdojnë të vijnë dhe ne kryebashkiakët do të vazhdojmë të jemi në vështirësi. Marrëveshjet nuk i di në detaje, por në thelb shteti italian merr një pjesë të sovranitetit të një vendi të tretë dhe autonom dhe ndërton dy struktura që do të paguhen dhe menaxhohen me shpenzime totalisht të përballuara nga Italia. Më tej, emigrantët që Shqipëria nuk mund t'i riatdhesojë do të kthehen në Itali. Pra, sa më shumë të udhëtoni, aq më shumë shtohen kostot.”, tha Manushi.

Po ashtu kryebashkiakja e cila nën territorin e bashkisë së saj ka një qendër të pritjes së emigrantëve ka ngritur dyshimet për kapacitete përballuese të Shqipërisë. –“Shqipëria nuk është gati të mirëpresë emigrantët, as nuk e di se çfarë do të thotë kjo, sepse nuk ka përvojë emigracioni. Ne shqiptarët kemi qenë gjithmonë emigrantë dhe vazhdojmë të jemi. Fluksi i shqiptarëve të arratisur nga Shqipëria nuk mbaroi në vitet 1990, është ende sot. Ne e gjejmë veten në paradoksin e pritjes së migrantëve nga një vend që as nuk është në gjendje.”-tha kryebashkiakja./ CNA

Lajmet e fundit nga