LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Apeli i Sorecës/ Reformë zgjedhore me opozitën

9 Nëntor 2023, 11:41, Politikë CNA
Apeli i Sorecës/ Reformë zgjedhore me opozitën
Ambasadori i BE-së, Luigi Soreca

Ambasadori i BE-së, Luigi Soreca, në një konferencë të përbashkët me zv.kryeministren Belinda Balluku, bëri një apel për mazhorancën.

Soreca i kërkoi mazhorancës që reforma zgjedhore të bëhet së bashku me opozitën.

Ai deklaroi se mes të dyjave palëve politike duhet kryer dialog konstruktiv dhe gjithëpërfshirës.

“Komisioni e njeh që Shqipëria ka vazhduar të bëjë proces në reforma, duke përfshirë reformën në drejtësi. Ne njohim plotësisht rolin që Shqipëria ka luajtur në këshillin e sigurimit jo vetëm në përgjigje ndaj agresionit rus në Ukrainë, por Shqipëria mbetet një partner i besueshëm për integrimin në BE. Raporti thekson se zgjedhjet kanë qenë të mirorganizuara, por ngre shqetësime për keqpërdorimin e resurseve shtetërore dhe presione ndaj votuesve. Mesazhi kryesor është që dialogu konstruktiv dhe gjithëpërfshirës për reformën elektorale duke trajtuar rekomandimet e OSBE/ODIHR”, theksoi ambasadori i BE-së./ CNA

Lajmet e fundit nga