LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Progres-raporti i KE-së/ Balluku: Më pozitivi, vlerëson drejtë arritjet nga reformat

9 Nëntor 2023, 11:33, Politikë CNA
Progres-raporti i KE-së/ Balluku: Më pozitivi, vlerëson
Zv.kryeministrja Belinda Balluku

Zv.kryeministrja Belinda Balluku, në një konferencë të përbashkët për shtyp me ambasadorin e BE-së në Tiranë, Luigi Soreca, foli për progres-raportin e KE-së për Shqipërinë.

Balluku e cilësoi raportin si më pozitivin të hartuar ndonjëherë për Shqipërinë, pasi tha se përcjell ecurinë e reformave të Qeverisë.

Sipas saj, ky raport është një vlerësim real, i drejtë dhe krejtësisht i pavarur i asaj që ka arritur Shqipëria.

“Me kënaqësi të madhe konstatojmë se ky raporti është më pozitiv i hartuar ndonjëherë për vendin tonë dhe që përfaqëson në mënyrë të drejtpërdrejtë ecurinë shumë të mirë të reformave të thella që ne kemi ndërmarrë dhe rezultatet e tyre konkrete në forcimin e shtetit të së drejtës, luftës kundër krimit të organizuar dhe sundimit të ligjit.

Ky raport është një vlerësim real, i drejtë dhe krejtësisht i pavarur i asaj që Shqipëria ka arritur përmes reformave ligjore, institucionale dhe ekonomike, efektet e të cilave janë në sytë e qytetarëve tanë por që marrin një rëndësi edhe më të madhe kur certifikohen nga BE që së bashku me SHBA, janë partnerët tanë kryesorë strategjikë.

Nga korriku i vitit 2022 dhe deri më tani, Shqipëria dhe Komisioni Evropian kanë zhvilluar fazën e parë përgatitore pas çeljes së negociatave, atë të shqyrtimit analitik të BE-së. Sikurse evidentohet edhe në raport, nën koordinimin e krye negociatores dhe strukturave të reja të reformuara për negociatat e BE-së, institucionet shqiptare kanë mobilizuar burime të konsiderueshme për t’u angazhuar aktivisht në procesin e shqyrtimit dhe për t’u përgatitur për hapat e ardhshme të negociatave të anëtarësimit”, theksoi zv.kryeministrja./ CNA

Lajmet e fundit nga