LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Marrëveshja për emigrantët me Italinë, Soreca: Për momentin s'mund të japim një vlerësim

9 Nëntor 2023, 12:08, Politikë CNA
Marrëveshja për emigrantët me Italinë, Soreca: Për
Luigi Soreca dhe Belinda Balluku

Pas marrëveshjes me Italinë për ngritjen e një kampi emigrantësh në Lezhë, ambasadori i Bashkimit Evropian në Tiranë, Luigi Soreca, theksoi se kjo marrëveshje duhet t'i përmbahet legjislacionit evropian.

Gjatë prezantimit të progres-raportit të Komisionit Evropian, ku ishte e pranishme edhe zv.kryeministrja Belinda Balluku, Soreca tha se për momentin nuk mund të japim një vlerësim pa analizuar njëherë marrëveshjen. 

“Ne e kemi marrë tekstin dy ditë më parë dhe e kuptojmë se ky tekst është vetëm një hap i parë. Për momentin është e parakohshme të japim një vlerësim për dokumente që kanë më shumë vlerë politike dhe joligjore. Në çdo rast BE dhe vendet anëtare mund të bashkëpunojnë me vendet e tjera duke respektuar legjislacionin e BE-së”, u shpreh Soreca./CNA

 

 

Lajmet e fundit nga