LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Soreca, entuziast për anëtarësimin në BE/ Kemi synim të hapen kapitujt e parë në fund të vitit

9 Nëntor 2023, 11:50, Politikë CNA

Soreca, entuziast për anëtarësimin në BE/ Kemi synim të

Ambasadori i BE, Luigi Soreca, deklaroi gjatë konferencës për mediat se BE ka kthyer në agjendën politike zgjerimin.

Soreca deklaroi se objektivi është që të hapen kapitujt kryesorë në fund të këtij viti.

Ai theksoi se Shqipëria është në pikën kulmore të procesit të negociatave dhe do të ketë mundësi të tregojë përparimin e reformave.

“Shqipëria është angazhuar aktivisht dhe ka treguar një rang të lartë në procesin analitik. Dua të përgëzoj të gjithë skuadrën për përfaqësimin shumë të mirë të Shqipërisë në negociatat për BE. Objektivi ynë është që të hapim grup kapitujt kryesorë në fund të këtij viti. Kemi hyrë në pikën kulmore të procesit të negociatave. Shqipëria do ketë mundësinë të tregojë një angazhim të qartë për përparimin e reformave”, theksoi ambasadori I BE-së./ CNA

Lajmet e fundit nga