LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Marrëveshja me Italinë/ Balluku: Do të diskutohet në komisione dhe do të shkojë në parlament

9 Nëntor 2023, 11:38, Politikë CNA
Marrëveshja me Italinë/ Balluku: Do të diskutohet në
Belinda Balluku

Zv/kryeministrja Belinda Balluku u shpreh gjatë prezantimit të raportit të KE-së për Shqipërinë se marrëveshja për emigrantët me Italinë është transparente dhe pritet të kalojë për diskutime në komisione dhe më pas në parlament. 

Sipas Ballukut, kjo marrëveshje respekton të drejtat ndërkombëtare. 

"Marrëveshja ka kaluar në qeveri dhe do të shkojë në parlament për t'u ratifikuar. Kryeministri e ka bërë të qartë arsyen e kësaj marrëveshjeje. Do të shkojë edhe në komisione, është një marrëveshje transparente. Ajo respekton të drejtën ndërkombëtare dhe përcakton në mënyrë të detajuar detyrimet e palëve se si do të funksionojë prona, kush do ta administrojë e të tjera. Ne jemi gjithmonë solidarë me një partner evropian", u shpreh Balluku./CNA

 

 

Lajmet e fundit nga