LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Marrëveshja për emigrantët/ Ambasadori i BE-së: Duhet respektuar legjislacioni

9 Nëntor 2023, 12:04, Politikë CNA

Marrëveshja për emigrantët/ Ambasadori i BE-së: Duhet

Ambasadori i BE-së në Tiranë, Luigi Soreca, u pyet nga gazetarët në lidhje me marrëveshjen e firmosur mes Shqipërisë dhe Italisë për emigrantët.

Soreca tha se BE është vënë në dijeni të kësaj marrëveshje, por theksoi se nuk mund të japë një vlerësim të parakohshëm.

Ai deklaroi se vendet anëtare të BE-së dhe ato joanëtare mund të bashkëpunojnë duke respektuar legjislacionin.

“Ne e kemi marrë tekstin dy ditë më parë dhe e kuptojmë se ky tekst është vetëm një hap i parë. Për momentin është e parakohshme të japim një vlerësim për dokumente që kanë më shumë vlerë politike dhe joligjore. Në çdo rast BE dhe vendet anëtare mund të bashkëpunojnë me vendet e tjera duke respektuar legjislacionin e BE”, nënvizoi Soreca në konferencën e përbashkët me zv.kryeministren Belinda Balluku./ CNA

Lajmet e fundit nga