LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lulzim Basha, kryetari që s’pranon të firmosë dhe lë PD-në jashtë zgjedhjeve

15 Mars 2023, 16:44, Editorial CNA

Lulzim Basha, kryetari që s’pranon të firmosë dhe lë

Dikujt mund t’i duket qesharake, dikujt e pabesueshme, dikush mund të thotë se kjo nuk ka për të ndodhur, por jemi përballë një fakti, Lulzim Basha kryetari legal, pra ligjor, i Partisë Demokratike, që e njeh gjykata, nuk pranon të firmosë që PD-ja të hyjë në zgjedhje. Por merret me teknikalitete, merret me procedura, merret me letra dhe bllokon regjistrimin e PD-së, e cila rrezikon për herë të dytë, pas vitit 2019 të mos marrë pjesë në zgjedhjet lokale.

Nuk ka rëndësi e ka vulën Enkelejd Alibeaj, e ka Sali Berisha, apo kush. Lulzim Basha është zyrtarisht kryetar i Partisë Demokratike sepse atë e njeh gjykata. Gjykata e njeh Lulzim Bashën si kryetar të PD-së, pasi dorëheqja e tij nuk është dorëzuar. Ai nuk ka firmosur një dorëheqje dhe ta depozitojë në gjykatë apo të zhvillojë PD-ja një palë zgjedhje të njohura procedurialisht, të cilat më pas Sekretari i Përgjithshëm, siç e ka statuti i PD-së, i dërgon te gjykata dhe i regjistron në regjistër.

Lulzim Basha po bën atë që askush nuk e kishte parashikuar, po e lë PD-në për herë të dytë jashtë zgjedhjeve, atë PD-në që e do ai, atë që ai e quan zyrtare.

Nga njëra anë në gjykatë figuron kryetar, nga ana tjetër thotë se jam dorëhequr, por në rrjetet sociale, në "Twitter", në "Facebook", në "Instragram", Lulzim Basha vazhdon të mbajë emërtimin kryetar i PD-së.

Lulzim Basha, kryetari që s’pranon të firmosë dhe lë

Kjo është një provë dhe për KQZ-në dhe për institucionet shtetërore. Kjo është një provë se Lulzim Basha është kryetar i PD-së dhe ai e do, ai e mban me qëllim vulën, ai do të qëndrojë në krye të PD-së, ai do të mbajë peng PD-në dhe ta lërë atë jashtë zgjedhjeve.

Lëvizjet me Enkelejd Alibeajn dhe Gazment Bardhin janë skema të tij, asgjë më shumë, sepse Lulzim Basha edhe në gjykatë figuron kryetar i PD-së, edhe në rrjetet sociale që administrohen prej tij, ai është kryetar i PD-së.

Prandaj, gjithçka që po bën Lulzim Basha është se nuk pranon të firmosë sepse do ta lërë PD-në jashtë zgjedhjeve, atë PD-në e tij do ta lërë jashtë zgjedhjeve për disa arsye.

Së pari, sepse e di që do të humbë dhe do të dalë forcë e tretë apo e katërt, diku mund të marrë edhe më pak se votat e pavlefshme.

Së dyti, nuk ka kandidatë për të gjitha bashkitë e Shqipërisë. Do ta katandisë si Bindja Demokratike në zgjedhjet e 2019-ës, që edhe pse ishte partia e vetme opozitare nuk mundi të plotësonte të gjitha bashkitë me kandidatë në të gjithë Shqipërinë.

Së treti, e do jashtë zgjedhjeve sepse nuk ka emra për të vënë në listat e këshilltarëve.

Së katërti, nuk ka komisionerë, nuk ka përfaqësues që të shkojnë të paraqiten pranë Komisioneve të Qendrave të Votimit, apo Komisioneve Zonale Zgjedhore.

Lulzim Basha nuk ka asgjë, ka thjeshtë vulën, 10-12 deputetë dhe nja 5 anëtarë kryesie, delirantë që pretendojnë se janë kryesia e vërtetë e Partisë Demokratike.

Kryesisht njerëz delirantë, problematikë, disa prej tyre ndoshta me probleme të thella skizofrenie, por kjo nuk ka rëndësi duhen çuar ose jo te doktori, fakti është që Lulzim Basha ka ngelur me ta.

Janë shumë arsye që Lulzim Basha nuk e do PD-në në zgjedhje sepse ai e di, siç e theksuam, që do të humbë me turp dhe për këtë qëllim, për të mos u zbuluar që ka ngelur lakuriq në mes të sheshit, kërkon që të mbulohet me qese transparente duke mos shkuar në zgjedhje.

Në fakt, ai do ta përdorë mospjesëmarrjen në zgjedhje edhe si një argument se humbi Berisha, se kanë marrë peng PD-në, se janë antiamerikanët e të tjera si këto, por jemi përballë zgjedhjeve, të cilat edhe sikur Luli t’i shmangë tani, nuk ka çfarë të bëjë më tej, edhe pse gjykata do të ketë procedura, ai e di shumë mirë që në PD nuk e duan.

Skemat e tij për t'u rikthyer në shtator si kryetar i Partisë Demokratike, pasi PD-ja të humbë zgjedhjet lokale janë totalisht të zbuluara dhe ai është i braktisur, nuk ka më njerëz me vete, nuk e mbështet më askush, por thjeshtë dhe vetëm po bën atë që i ka mbetur në dorë, të mbajë peng PD-në dhe ta lërë këtë të fundit jashtë zgjedhjeve.

Lulzim Basha, kryetari që s’pranon të firmosë dhe lë

Një të keqe ka në dorë dhe atë e bën duke mbajtur peng vulën e PD-së, duke e mbajtur peng në gjykatë, duke u shpallur si kryetar i PD-së në rrjete sociale dhe duke mos lejuar të hyjë në zgjedhje as ata që ai i emëron vetë, si Enkelejd Alibeaj apo Gazment Bardhi, pa folur për pjesën tjetër që nuk shkon të dorëzojë përfaqësimin ligjor të PD-së te strukturat, te militantët, te shumica e demokratëve, të cilët e kanë zgjedhur kryetarin e tyre dhe kanë selinë e tyre.

Lulzim Basha ka ngelur i izoluar në një zyrë, ku thjeshtë dhe vetëm bën skema dhe duke mos firmosur po mban PD-në, atë PD-në e tij, atë PD-në ligjore dhe të zarave që ka rreth e rrotull jashtë zgjedhjeve e asgjë më shumë sesa kaq./ CNA.al

Lajmet e fundit nga