LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Skandali/ Basha gënjen KQZ-në, nuk kishte dekret zgjedhjesh në mars 2022

6 Mars 2023, 20:25, Politikë CNA
Skandali/ Basha gënjen KQZ-në, nuk kishte dekret zgjedhjesh në
Lulzim Basha

2 dokumentat e mëposhtme tregojnë publikisht se si Lulzim Basha përtej faktit të mashtrimit publik të kryer ndaj demokratëve me argumentin se kishte dhënë dorëheqjen më përpara, por për shkak çështjesh teknikalitetesh kishte komanduar në krye të proceve zgjedhore Enkelejd Alibeajn, në kundërshtim me statusin, pasi procedurat statutore pas dorëheqjes së tij publike tashmë e kanë kryetarin e tyre sepse Gazment Bardhi ka emëruar Enkelejd Alibeajn.

Lulzim Basha nuk i ka kryer veprimet në Gjykatë, por ka lënë vetën e tij kryetar. Ndoshta ka frikë edhe nga të tijët, por gjithsesi po sjellim dy dokumenta që po tregojnë një gënjeshtër tjetër të bërë nga Lulzim  Basha ndaj institucioneve dhe demokratëve.

Lulzim Basha pretendon se më 18 mars të vitit 2022 ka firmosur një autorizim për të emëruar Enkelejd Alibeajn dhe thekson se kjo është bërë pas dekretimit të datës së zgjedhjeve nga Presidenti i Republikës.

Skandali/ Basha gënjen KQZ-në, nuk kishte dekret zgjedhjesh në

Skandali/ Basha gënjen KQZ-në, nuk kishte dekret zgjedhjesh në

Në fakt, dekretimin e zgjedhjeve sipas dokumentit numër dy që e shikoni më poshtë, presidenti Bajram Begaj e ka bërë në 24 tetor të 2022-shit.

Skandali/ Basha gënjen KQZ-në, nuk kishte dekret zgjedhjesh në

Tani lind pyetja, për cilin dekret Presidenti flet Basha, kur nuk ka pasur dekret në atë kohë?

Pra, data e zgjedhjeve në momentin që ai ka bërë autorizimin nuk ekzistonte sepse Luli mund të bëjë dhe një autorizim tjetër, ti verë datën 19 mars dhe të thotë caktoj Enkelejd Alibeajn për zgjedhjet e 2025-ës, e kështu me radhë, për zgjedhjet e 2027-ës, lokalet mund të caktojë Gazment Bardhin, Jorida Tabakun për 2029-ën, e kështu me radhë pa ndalim.

Publikisht Lulzim Basha me dokumenta tashmë është kapur gjallë duke mashtruar institucionet e shtetit shqiptar, demokratët e të gjithë qytetarët, sepse dekret presidenti më 18 mars nuk ka pasur, ashtu sikundër dhe nuk ka ekzistuar dokumenti i autorizimit që Lulzim Basha ka bërë për Enkelejd Alibeajn, por ai është një dokument i falsifikuar dhe i prodhuar së fundmi në zyrat e Lulzim Bashës.

Luli te ai Autorizimi i lëshuar në Mars 2022, lidhur me zgjedhjet vendore 2023, paska cituar Dekretin e Presidentit që u nxorr në Tetor 2022.

Djalë me botë! Sërish 7×7=42./ CNA.al

Lajmet e fundit nga