LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vetëm 25 metra katrorë/ Kjo është shtëpia më e vogël në botë

27 Qershor 2022, 18:21, Kuriozitete CNA
Vetëm 25 metra katrorë/ Kjo është shtëpia më e
Foto ilustruese

Shtëpia e Glen Bunsen është cilësuar si shtëpia më e vogël në botë. Ajo  është vetëm 25 metra katrorë por ajo i ka të gjitha komoditetet si, tualet; ujë të rrjedhshëm, sobë gatimi dhe gjithçka tjetër që nevojitet.

Ndërsa dimensionet e tjera të shpisë janë 2,2 metra e gjatë, 1,1 metra e gjerë dhe 0,9 metra e lartë.

Ideatori i shtëpisë, Glen Bunsen thotë se shtëpia e tij është 1% shkencë, 1% produkte, 98% zgjuarsi. Ndërsa e gjithë shtëpia peshon 226,8 kg.

‘Tani mund të jetoj ku të dua. Kudo që duhet të jem, unë jam bashkë me shtëpinë time’, thotë Bunsen.

Shtëpia është bërë tërësisht nga materiale të ricikluara, nga dërrasat deri te pllakat e ripërdorura që shërbejnë për dritaret e derën./ CNA.al 

 

Lajmet e fundit nga