LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Jeni të dashuruar me shiun?/ Atëherë dhe ju jeni "pluviofil"

17 Qershor 2022, 09:30, Kuriozitete CNA
Jeni të dashuruar me shiun?/ Atëherë dhe ju jeni
Foto ilustruese

Moti ka një ndikim të madh në gjëndjen emocionale tek secili ne.

Një qiell me Diell, i pastër, blu i thellë ëhtë një burim gëzimi për shumë njerëz. Por kjo nuk vlen për të gjithë.

Disa të tjerë janë të lumtur kur moti është me re të zymtë dhe kur bie shi. Dhe këto njerëz quhet "pluviofilë".  

Lumturia e tyre është toni gri i qiellit, zhurma e shiut aroma e tokës. Për këtë arsye mund të thuhet se njerëzit e quajtur "pluviofilë" e shikojnë botën nga një  këndvështrim unik.

Jeni të dashuruar me shiun?/ Atëherë dhe ju jeni

Çfarë është pluviophile?

Pliviophile është bashkim fjalësh  i fjalëve latin "pluvia" që do të thotë shi dhe "philë" që do të thotë dashuri. Me fjalë të tjera nënkupton përsonat që duan dhe pëlqejnë shiun./listelist.com-Përshtatur nga CNA.al

Jeni të dashuruar me shiun?/ Atëherë dhe ju jeni

Lajmet e fundit nga