LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kujdes!/ Nëse bëni këto veprime në disa vende të botës, mund të futeni në “telashe”

13 Qershor 2022, 12:23, Kuriozitete CNA
Kujdes!/ Nëse bëni këto veprime në disa vende të
Foto ilustruese

Një prej rregullave të arta të udhëtimit është të mësoni sa më shumë që të mundeni për kulturën dhe etikën dhe zakonet e një vendi para se ta vizitoni. Diçka e tillë do t’ju mbrojë nga situata të sikletshme që mund të përjetoni në vendin ku po vizitoni. Më poshtë kemi përmbledhur disa zakone nga vendet e ndryshme të botës.

Mos e prekni kokën

Në vendet e Azisë Juglindore, si Tajlanda dhe Malajzia, duhet të kemi kujdes kur prekim njerëzit pasi nuk lejohet që të preket koka për arsye se koka konsiderohet si pjesa më e shenjtë e trupit.

Kujdes!/ Nëse bëni këto veprime në disa vende të

Numëroni trëndafilat nëse do të dhuroni një buqetë me lule një personi në Rusi

Në Rusi nëse doni të dhuroni një buqetë me lule, lulet në buqetë duhet patjetër të jenë me numër tek, pasi buqetë me numër çift u dhurohet vetëm të vdekurve. Lulet me numër tek janë për ngjarje të lumtura, ndërsa ato me numër çift për vdekje.

Kujdes!/ Nëse bëni këto veprime në disa vende të

Mos flisni me të gjithë

Në vendet e Europës Perëndimore nuk është aspak e këndshme të flasësh me të panjohurit. Diçka e tillë cilësohet si shpërqendrim dhe duke pasur parasysh se koha është e shenjtë për të gjithë konsiderohet si humbje kohe.

Kujdes!/ Nëse bëni këto veprime në disa vende të

Mos lini ushqim në pjatë në Itali 

Kjo nënkuptohet sikur nuk ju ka shijuar ushqimi dhe një gjë e tillë konsiderohet si mosrespektim ndaj personit që gatuan. Ndaj, këshillohet se nëse nuk jeni shumë të uritur porosisni racion më të vogël. 

Kujdes!/ Nëse bëni këto veprime në disa vende të

Mos takoni gotat

Në Hungari mund të ngreni dolli pa takuar gotat. Një veprim i tillë lë të kuptojë se fitorja është te armiku dhe jo te ju, ndërsa të ngresh dolli pa takuar gotat do të thotë që fitorja është me ju./ CNA.al

Kujdes!/ Nëse bëni këto veprime në disa vende të

Lajmet e fundit nga