LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shkencëtari krijon iluzionin optik që po befason britanikët

2 Qershor 2022, 09:14, Kuriozitete CNA
Shkencëtari krijon iluzionin optik që po befason britanikët
Iluzion optik

Një iluzion optik mahnitës mund ta “mashtrojë” trurin tuaj dhe ta bëjë atë  të mendojë se një vrimë e zezë statike po zgjerohet, kanë treguar studiuesit.

Ky iluzion i 'vrimës në zgjerim', i cili është i ri për shkencën, është krijuar nga profesor Akiyoshi Kitaoka, një psikolog në Universitetin Ritsumeikan në Kobe, Japoni .

Në teste, 86 për qind e vullnetarëve e perceptuan vrimën e zezë qendrore në zgjerim, sikur të lëvizte në një mjedis të errët si një tunel, ose të dhënit e ndjesisë sikur jeni duke rënë në një gropë.

Sipas studiuesve, ndërsa njerëzit shohin imazhin, bebëza ka tendencë të zgjerohet (të bëhet më e madhe) si një mënyrë për të lejuar më shumë dritë.

Kjo ndodh kur bëhemi të vetëdijshëm se do të hyjmë në një hapësirë ??të errët, si për shembull kur udhëtojmë me makinë dhe afrohemi drejt një tuneli të errët.

Iluzioni gjithashtu ndodh pavarësisht nga madhësia e imazhit, edhe nëse është shumë i vogël, dhe gjithashtu nëse është me ngjyrë të ndryshme.

"Vrima në zgjerim" është një iluzion shumë dinamik," tha profesori Bruno Laeng, i cili drejtoi eksperimentet në Departamentin e Psikologjisë të Universitetit të Oslos.

Profesor Kitaoka, i cili krijoi imazhin, njihet mirë si krijues i iluzioneve optike, duke përfshirë iluzionin e famshëm të gjarpërinjve rrotullues dhe iluzionin e shkëlqimit 'Asahi'./ CNA.al

Shkencëtari krijon iluzionin optik që po befason britanikët
Iluzion optik

Lajmet e fundit nga